Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematyka ćwiczeń.
  • Ostatnia zmiana 16.09.2023 przez Zakład Stomatologii Zintegrowanej

    Tematyka ćwiczeń

     

    TEMATY REALIZOWANE PODCZAS ĆWICZEŃ Z ZAKRESU STOMATOLOGII ZINTEGROWANEJ WIEKU DOROSŁEGO

    1. Organizacja zajęć w Zakładzie Stomatologii Zintegrowanej. Szkolenie BHP.

    Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym zgodnie z zasadami ergonomii. Zasady pracy „na cztery ręce” z pacjentem w pozycji leżącej. Współpraca zespołu lekarz-asysta. Prowadzenie dokumentacji medycznej.

    2. Planowanie kompleksowego postępowania profilaktyczno-leczniczego dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta z uwzględnieniem alternatywnych opcji terapeutycznych i oczekiwań pacjenta. Komunikacja z pacjentem w gabinecie stomatologicznym.

    3. Diagnostyka i planowanie leczenia zaburzeń okluzyjnych. Badanie stomatologiczne podmiotowe i przedmiotowe narządu żucia z uwzględnieniem analizy postawy ciała i głowy. Punkty spustowe w mięśniach narządu żucia, bóle rzutowane. Leczenie zaburzeń okluzyjnych z wykorzystaniem łuku twarzowego i artykulatora. Szynoterapia w leczeniu dysfunkcji układu stomatognatycznego. Współpraca z fizjoterapeutą.

    4. Cyfrowe projektowanie uśmiechu ze szczególnym uwzględnieniem analizy estetycznej w badaniu stomatologicznym. Dokumentacja fotograficzna zewnątrz- i wewnątrzustna w diagnostyce i planowaniu leczenia stomatologicznego. Podstawowe zasady wykonywania klinicznej fotografii stomatologicznej.

    5. Wskazania i przeciwskazania do ekstrakcji zębów. Leczenie przeciwzakrzepowe a zabiegi stomatologiczne. Specyfika pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia.

    6. Postępowanie w przypadku urazów zębów i kości wyrostka zębodołowego u pacjentów dorosłych.

    7. Periodontologiczne przygotowanie pacjenta do leczenia zachowawczego, ortodontycznego protetycznego - faza wstępna, korekcyjna podtrzymująca.

    8. Rozwiązywanie endodontycznych problemów klinicznych w praktyce (diagnoza różnicowa chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, sposoby leczenia, umiejętność dokonania wyboru metody leczenia, rokowanie).

    9. Choroba próchnicowa u osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem próchnicy korzenia i próchnicy wtórnej –postępowanie profilaktyczno-lecznicze. Procesy zużywania się zębów. Leczenie odtwórcze ubytków próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia z wykorzystaniem zasad biomimetycznej odbudowy tkanek zęba kompozytem metodą bezpośrednią.

     

    10. Planowanie leczenia protetycznego w poszczególnych brakach uzębienia i chorobach przyzębia.

    11. Diagnostyka różnicowa bólu twarzy i jamy ustnej. Leczenie bólu ostrego i przewlekłego.

    12. Wybrane choroby błony śluzowej jamy ustnej- diagnostyka, postępowanie. Stany przedrakowe i nowotwory jamy ustnej. Diagnostyka i profilaktyka onkologiczna.

    13. Wykrywanie i likwidacja stanów zapalnych narządu żucia u pacjentów obciążanych chorobami ogólnoustrojowymi. Przygotowanie pacjenta do ambulatoryjnego zabiegu stomatologicznego. Współpraca lekarza stomatologa ze specjalistami z innych dziedzin medycyny prowadzącymi pacjenta. Profilaktyka antybiotykowa przed zabiegami stomatologicznymi i antybiotykoterapia w stomatologii.

    14. Zaliczenie – omówienie przypadków klinicznych z uwzględnieniem diagnostyki i planowania kompleksowego leczenia oraz odpowiedź ustna na zadane przez asystenta pytania