Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Człowiek-orkiestra - jakie umiejętności warto posiadać bez względu na zawód?.
  • Człowiek-orkiestra - jakie umiejętności warto posiadać bez względu na zawód?.
  • Ostatnia zmiana 29.01.2014 przez Administrator UMB

    Człowiek-orkiestra - jakie umiejętności warto posiadać bez względu na zawód?

     

    Czy zastanawiałeś się kiedyś, które z Twoich umiejętności są uniwersalne i dotychczas przydawały Ci się w każdej pracy? A może warto zdobyć nowe? I nie chodzi tu o prawo jazdy, znajomość języka angielskiego czy pakietu MS Office. Ekspert monsterpolska.pl radzi, jakie kompetencje warto posiadać, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i być lepszym pracownikiem.

    Jaki jest pracownik idealny? Posiada odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, zna języki obce, umie posługiwać się komputerem i zna konkretne programy. Jest również dyspozycyjny, punktualny, łatwo nawiązuje kontakty, umie pracować w zespole i pod presją czasu etc.

    Na językach
    W dzisiejszych czasach jeden język obcy taki jak angielski lub niemiecki to podstawa. Jeśli nie używamy go na bieżąco w pracy, to warto cały czas go doskonalić. Gdy posługujemy się nim na co dzień w pracy, nie zapominajmy o poszerzaniu słownictwa. Wielu pracodawców oferuje możliwość skorzystania
    z dofinansowanych przez firmę kursów. Jednak jeden język obcy to zdecydowanie za mało. Warto postawić na języki niszowe. W branży IT dla przykładu poszukiwani są kandydaci ze znajomością języków azjatyckich. Pracodawcy poszukują także kandydatów posługujących się biegle językami skandynawskimi. Warto również wrócić do nauki rosyjskiego  – przekonuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Oprócz języków, istotne jest poszerzanie swojej wiedzy o innych kulturach i różnicach międzykulturowych, co może być bardzo pomocne w pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym.

    Komunikacja przede wszystkim
    Doskonała znajomość języków to nie wszystko. O naszych szansach na nową pracę i awans może przesądzić nasza zdolność do komunikowania się z innymi ludźmi. Dotyczy to zarówno klientów, jak i współpracowników, i wcale nie ogranicza się do osób sprawujących stanowiska kierownicze. Każdy z nas codziennie wchodzi w różnego typu interakcje i od tego, jak sobie z tym radzi, zależy często sukces lub porażka realizowanego projektu. Warto pracować nad takimi umiejętnościami jak zdolność autoprezentacji, która będzie cenna nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także w trakcie ważnej prezentacji czy spotkania z klientem. Szkolenie z negocjacji przyda się nie tylko handlowcom. Negocjujemy praktycznie codziennie, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli umiemy rozmawiać z ludźmi, przedstawiać swoje racje, czasem asertywnie negocjować, ale z poszanowaniem partnera, to mamy zdecydowanie większe szanse na sukces – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Warto tego typu umiejętności i szkolenia zamieścić w CV dodając je do bazy na stronie monsterpolska.pl – dodaje Małgorzata Majewska.

    Rusz głową!
    Kreatywne podejście do zadań i problemów to podstawa. Świetnie, jeśli potrafisz wybrnąć z każdej sytuacji i znaleźć rozwiązanie inne niż wszystkie. Nowości są mile widziane, i jak najbardziej wskazane, szczególnie w pracy. Pracuj więc nad rozwijaniem swojej kreatywności, niezależnie od stanowiska, jakie zajmujesz. Już na stażu warto pokazać, że umiemy myśleć niestandardowo. Jak to zrobić? Po pierwsze nie należy bać się zadawania pytań. Najpierw trzeba zagadnienie zrozumieć. Po drugie, nie bój się wyrażać swojego zdania, oczywiście pamiętając o szacunku w stosunku do tego, co wypracowali inni ludzie. Nie traktujmy jednak wzorców jako niezmienne reguły. Pomyśl, czy możesz wnieść coś ze swojego doświadczenia - mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Rekruterzy oczekują dziś raczej pewnego zaskoczenia niż zapewnienia. Zaskoczenia świeżym i nietuzinkowym podejściem do tematu niż deklaracji odnoszących się do umiejętności czy zasobów wiedzy – dodaje. Również pracodawca powinien zadbać o kreatywne środowisko pracy. Burze mózgów pozwalają wyzwolić potencjał w pracownikach, ale tylko wtedy gdy pracownicy czują, że mogą swobodnie wyrażać swoje opinie. Dobrym sposobem na skuteczne spotkanie kreatywne jest poproszenie pracowników o przyjście z kilkoma gotowymi pomysłami. Można również stworzyć listę pomysłów, gdzie każda kolejna osoba dopisuje pomysł, ale nie widząc koncepcji innych. Wszystko ma się sprowadzać do tego, aby każdy mógł wyzwolić swój potencjał - mówi Małgorzata Majewska.

    Uczymy się przez całe życie, a kompetencje takie jak łatwość nawiązywania kontaktu z innymi, sprawne negocjowanie czy kreatywność, to doskonały atut, nie tylko w pracy, ale także w życiu.

     

    Źródło: