Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wizyta u lekarza, choroba – czyli co mówimy, gdy chcemy wyjść na rozmowę o pracę.
  • Wizyta u lekarza, choroba – czyli co mówimy, gdy chcemy wyjść na rozmowę o pracę.
  • Ostatnia zmiana 21.02.2014 przez Administrator UMB

    Wizyta u lekarza, choroba – czyli co mówimy, gdy chcemy wyjść na rozmowę o pracę

     

    Znalezienie nowej pracy nie jest łatwe i to nie tylko ze względu na ograniczoną liczbę ofert pracy, czy też ogromną konkurencję. Dodatkowym utrudnieniem mogą być godziny rozmów kwalifikacyjnych, które z reguły odbywają się w standardowym czasie pracy. Osoby pracujące i jednocześnie poszukujące nowej pracy, potrafią sobie jednak i z tym poradzić. Uczestnicy globalnej ankiety serwisu kariery Monster.com, w takiej sytuacji korzystają
    z fikcyjnych wymówek, z których najpopularniejszą jest konieczność wyjścia na wizytę u lekarza (44%),  choroba (15%) i opieka nad dzieckiem (12%).

     

    Pogodzenie poszukiwań nowej pracy z jednoczesnym zatrudnieniem na etat nigdy nie było tak łatwe jak teraz. Reaserch rynku pracy, poszukiwanie wakatów, czy aplikowanie na konkretną ofertę pracy - te wszystkie czynności wykonujemy dziś on-line. Problematyczny okazuje się ostatni etap - rozmowa o pracę.

     

    Monster.com – lider światowej rekrutacji on-line – zapytał swoich użytkowników na całym świecie o to, jakiej wymówki używają, aby wymknąć się na rozmowę kwalifikacyjną:

    • 44% respondentów wybiera wizytę u lekarza/dentysty, 
    • 15% chorobę,
    • 12% musi opiekować się dzieckiem,
    • 8% musi czekać w domu na ważną przesyłkę czy też dostawę sprzętu,
    • 21% wybiera inną wymówkę.

     

    Co ciekawe, na fałszywą wizytę u lekarza najczęściej decydują się Francuzi (aż 54%). Jedynie 7% z nich symuluje chorobę, która z kolei ma najwięcej zwolenników wśród Amerykanów (16%). Nacją, która najczęściej wybiera opiekę nad dzieckiem jako dogodną wymówkę, są Kanadyjczycy z wynikiem 16%. Jednocześnie najrzadziej, bo tylko w 7% przypadków, mówią, że czekają na przesyłkę.

     

    Nie pozwól, aby w tak ważnej chwili, cokolwiek Cię rozpraszało.Poproś rekrutera o spotkanie późnym popołudniem. Jeżeli mimo wszystko będziesz musiał wyjść z pracy na rozmowę kwalifikacyjną, postaraj się o prostą wymówkę. Musisz skupić się na zrobieniu dobrego wrażenia, a nie stresować się rolą podwójnego agenta – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Postaraj się też, aby nie zdradziły Cię detale jak np. zbyt formalny jak na codzienną pracę strój, którym chcesz zrobić wrażenie na nowym, potencjalnym pracodawcy.

     

    Globalna ankieta Monster jest cyklem ankiet o różnorodnej tematyce związanych z karierą, ekonomią i miejscem pracy. Ankiety odzwierciedlają opinie użytkowników Internetu, którzy zdecydowali się w niej uczestniczyć. Każdy głos jest liczony tylko raz. Ankieta na temat najpopularniejszych wymówek usprawiedliwiających nieobecność w pracy, w celu odbycia rozmowy rekrutacyjnej została zrealizowana od 2 do 16 grudnia 2013 r. wśród użytkowników portalu na całym świecie.

     

    Źródło: