Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tomograf w kosmosie, rezonans pod wodą.
  • Ostatnia zmiana 28.12.2017 przez Medyk Białostocki

    Tomograf w kosmosie, rezonans pod wodą

    9 mln zł kosztowała Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku kompleksowa modernizacja pracowni rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. W połowie listopada oficjalnie oddano ją do użytku.

    Modernizacja, prócz remontu, oznacza przede wszystkim wymienienie na nowe i nowoczesne dwa kluczowe urządzenia: rezonans i tomograf. Ten pierwszy ma 1,5 tesli i specjalne cewki pediatryczne, tomograf zaś jest 64-rzędowy.

    - Nowa aparatura oznacza dla naszych małych pacjentów jeszcze szybszą diagnostykę, która będzie jeszcze bardziej dokładna niż wcześniej - tłumaczy prof. Anna Wasilewska, dyrektor UDSK.
    Jak dodaje prof. Wasilewska dużą wagę przyłożono do tego, by urządzenia te były przyjazne dla dzieci. Tak więc pracownia tomografii komputerowej wystylizowana jest na wyprawę rakietą w kosmos, zaś tomograf komputerowy ukrył się pod wodą, gdzie jego towarzyszami są kolorowe ryby i żółwie. Prof. Wasilewska podkreśla od dawna, że w przypadku dzieci równie ważne jak leki i leczenie jest nastawienie dziecka do samego pobytu w szpitalu i odwrócenie jego uwagi od tego, że znajduje się w szpitalu.
    Inwestycja ta jest jednym z elementów tworzenia krajowej sieci Centrów Urazowych dla Dzieci (CUD). Modernizację udało się sfinansować ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (7,6 mln zł) oraz dotacji Ministerstwa Zdrowia (1,35 mln zł).
    Szpital dziecięcy to pełnoprofilowa placówka dla dzieci i młodzieży w wieku od urodzenia do 18 lat. W 15 klinikach i oddziałach rocznie hospitalizowanych jest ok. 20 tys. małych pacjentów, zaś w 35 poradniach leczy się ich prawie 140 tysięcy.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.