Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin dydaktyczny kierunku higiena Stomatologiczna w Zakładzie Propedeutyki Stomatologii.
  • Ostatnia zmiana 01.10.2023 przez Zakład Propedeutyki Stomatologii

    Regulamin dydaktyczny kierunku higiena Stomatologiczna w Zakładzie Propedeutyki Stomatologii

                     

    REGULAMIN ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

    W ZAKŁADZIE PROPEDEUTYKI STOMATOLOGII UMB

    Kierunek Higiena stomatologiczna

     

    1. Ćwiczenia odbywają się w grupach dziekańskich pod opieką asystenta wg harmonogramu. Składają się z części teoretycznej i praktycznej (na symulatorze fantomowym).

    2. Na ćwiczeniach obowiązują standardowe środki ochrony osobistej stosowane w gabinecie stomatologicznym: ubranie medyczne dwuczęściowe (zajęcia przy symulatorach fantomowych)  lub długi fartuch (pozostałe zajęcia),  obuwie na zmianę, w trakcie części praktycznej: maseczka na usta i nos, przyłbica ochronna stomatologiczna i rękawiczki jednorazowe. Dłuższe włosy muszą być związane, paznokcie krótko obcięte.

    3. Student powinien być teoretycznie przygotowany do zajęć zgodnie z programem szczegółowym udostępnionym studentom w zakładzie (także na stronie internetowej zakładu).

    4. Studenci dbają o sprzęt i otrzymane pomoce dydaktyczne oraz odpowiadają materialnie za swoje stanowisko pracy.

    4.1. Sprzęt oraz komplet narzędzi po zakończonej pracy powinny być oczyszczone, uporządkowane oraz odstawione na miejsce.

    4.2. Za wydawanie i odbieranie narzędzi oraz porządek w sali odpowiada dyżurny.

    4.3. Po każdych zajęciach sprzęt podlega sprawdzeniu przez asystenta.

    5. Każde zajęcia kończą się zaliczeniem części teoretycznej oraz praktycznej.

    6. Nieobecność studenta na ćwiczeniach może być usprawiedliwiona wyłącznie na podstawie zwolnienia lekarskiego lub urlopu dziekańskiego. Sposób odrobienia nieobecności i zaliczenia materiału jest uzgadniany z prowadzącym zajęcia.

    8. Nieobecność nieusprawiedliwiona na 3 ćwiczeniach skutkuje nieuzyskaniem zaliczenia.

    9. Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest: uzyskanie zaliczenia wymaganego materiału oraz praktyczne wykonanie określonych procedur zabiegowych.

    10. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z zaliczenia ćwiczenia lub bloku ćwiczeń (kolokwium) studentowi przysługuje możliwość 2-krotnego poprawiania oceny w terminie 14 dni. Brak poprawy skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i niedopuszczeniem do egzaminu/zaliczenia.

    10. Egzaminy końcowe z przedmiotów Materiałoznawstwo stomatologiczne (rok I) i Podstawy chorób przyzębia (rok II) w formie testu jednokrotnego wyboru. Egzamin z przedmiotu Ergonomia i asystowanie w gabinecie stomatologicznym (rok II) w formie egzaminu  praktycznego (realizacja określonych  zadań na symulatorze) i  egzaminu pisemnego  w formie  opisowej (odpowiedź na kilka pytań). Ocena pozytywna powyżej 61% poprawnych odpowiedzi). Zwolnienia z egzaminu nie przewiduje się. Zaliczenie ćwiczeń z przedmiotu Stomatologia estetyczna (rok III) na postawie zaliczenia modułów e-learningowych oraz testu – ocena pozytywna powyżej 61%. Zaliczenie ćwiczeń z przedmiotu Kształcenie umiejętności praktycznych w stomatologicznym gabinecie specjalistycznym (rok III) na postawie obecności na ćwiczeniach oraz zaliczenia materiałów e-learningowych.

    11. Każdy student zobowiązany jest do zapoznania się i przestrzegania regulaminu oraz przepisów BHP.

    12. Student ma prawo wglądu do prac pisemnych (sprawdzianów, kolokwiów, prac zaliczeniowych i egzaminacyjnych) po ustaleniu terminu z kierownikiem jednostki lub osobą przez niego wyznaczoną i w obecności kierownika jednostki lub osoby przez niego wyznaczonej.

    13. Wyniki egzaminów oraz zaliczeń są podane na platformie edukacyjnej.