Regulamin porządkowy dla studentów
- W czasie zajęć (seminariów i ćwiczeń) studenta obowiązuje odzież ochronna (fartuch lekarski) oraz zmiana obuwia.
- Odzież wierzchnią (płaszcze, kurtki , itp.) oraz obuwie należy pozostawić w szatni.
- Przebywanie studentów w salach dydaktycznych jest dozwolone wyłącznie w obecności asystenta.
- Podczas zajęć nie wolno opuszczać sal dydaktycznych bez zgody asystenta.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przebiegiem ćwiczeń lub w nagłych wypadkach, należy zwracać się do asystenta.
- Podczas zajęć i egzaminu telefony komórkowe i wszelkiego rodzaju tego typu urządzenia powinny być bezwzględnie wyłączone.
- Podczas ćwiczeń, seminariów i wykładów wykonywanie zdjęć jest zabronione. Łamanie tej zasady jest traktowane jako naruszenie kodeksu etyki przyszłego zawodu i będzie podlegać odpowiedzialności z Regulaminu studiów. Dodatkowo, student przyłapany na fotografowaniu jest zobowiązany do usunięcia zdjęcia w obecności asystenta.
- W czasie zajęć student jest odpowiedzialny za swoje rzeczy osobiste. W przypadku ich uszkodzenia lub kradzieży Zakład Medycyny Sądowej nie ponosi odpowiedzialności.
- Zabrania się jedzenia i picia w salach dydaktycznych.
- W całym budynku obowiązuje zakaz palenia.
- Dodatkowo w pomieszczeniach prosektoryjnych:
- Pomieszczenia znajdujące się za drzwiami łącznika, oznaczonego napisem "Teren Zakaźny", przy nie stosowaniu się do przepisów niniejszego regulaminu i nie zachowaniu szczególnych środków ostrożności, mogą stwarzać ryzyko różnorodnych zakażeń. Przebywanie studentów w łączniku, korytarzach i pomieszczeniach prosektoryjnych na obu poziomach (parter i suteryna), bez wiedzy i obecności asystenta jest zabronione.
- Przed przystąpieniem do zajęć wraz z asystentem, po przejściu łącznika, studenci udają się do szatni, gdzie obowiązani są nałożyć wierzchnie fartuchy ochronne. Przebywanie w prosektorium bez fartuchów jest zabronione.
- W pomieszczeniach prosektoryjnych należy zachować szczególną ostrożność :
- nie dotykać ścian, sprzętów, narzędzi, urządzeń, naczyń ani zwłok znajdujących się w prosektorium!
- bezwzględnie wykonywać wszystkie polecenia asystenta
- w razie uczucia zasłabnięcia, nagłego zdarzenia (np. zabrudzenia materiałem biologicznym, skaleczenia), czy każdej innej potrzeby, niezwłocznie powiadomić asystenta
- nie oddalać się z prosektorium bez wiedzy asystenta
- samowolnie nie przechodzić do innych pomieszczeń niż to, w którym znajduje się grupa z asystentem.
12.W czasie zajęć na terenie prosektorium obowiązuje taktowne i kulturalne zachowanie.
13.Wszystkie informacje wynikające z zajęć prosektoryjnych, związane z każdą sprawą, objęte są bezwzględną tajemnicą lekarską. Studentów obowiązuje również tajemnica dochodzenia (śledztwa) pod groźbą odpowiedzialności karnej.
14. Po zakończeniu zajęć w prosektorium, studenci udają się do szatni, gdzie zdejmują fartuchy ochronne. W szatni znajduje się również łazienka i ubikacja dla studentów. Apelujmy o zachowanie porządku w szafach ubraniowych. Po zdjęciu odzieży ochronnej, pomieszczenia prosektoryjne należy wraz z asystentem niezwłocznie opuścić.
Regulamin dydaktyczny dla studentów
- Przepisy wewnętrzne Zakładu Medycyny Sądowej są zgodne z Regulaminem studiów dziennych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku dostępnym w jego witrynie internetowej.
- Zajęcia dydaktyczne realizowane są w zgodzie z harmonogramem studiów potwierdzonym przez Dziekana Wydziału Lekarskiego.
- Ćwiczenia odbywają się w salach dydaktycznych i Prosektorium Zakładu Medycyny Sądowej. Student ma obowiązek przestrzegania zasad regulaminu porządkowego, z którym został zapoznany przez asystenta, co potwierdza własnoręcznym podpisem.
- Podział na grupy dydaktyczne jest zgodny z dyrektywą Dziekana Wydziału Lekarskiego.
- Student powinien być przygotowany teoretycznie na zajęcia w oparciu o materiał wykładowy i obowiązujące podręczniki.
- Wykaz zalecanych podręczników jest dostępny na stronie internetowej Zakładu (Sylabus) i na tablicy informacyjnej w Zakładzie Medycyny Sądowej.
- Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń. Zajęcia z przedmiotów: prawo i medycyna sądowa, medycyna sądowa, etyka lekarska oraz prawo i etyka w stomatologii kończą się pisemnym zaliczeniem.
- Student ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Nieobecność powinna być niezwłocznie usprawiedliwiona (do 7 dni). W przypadku nieobecności z powodu choroby wymagane jest zaświadczenie lekarskie, w innych przypadkach - zaświadczenie odpowiednich władz.
- Nieobecność na zajęciach usprawiedliwiona, jest traktowana jako zajęcia niezaliczone. Student ma obowiązek zaliczyć opuszczone zajęcia w ciągu 2 tygodni od daty nieobecności u prowadzącego, z którym należy uzgodnić sposób zaliczenia.
- Nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach wyklucza otrzymanie zaliczenia.
- Studenci, którzy powtarzają rok, mają obowiązek uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Nieobecność jest uzasadniona jedynie wówczas, gdy zajęcia z innych przedmiotów odbywają się w tym samym terminie.
- Dla studentów, którzy powtarzają rok dodatkowe grupy nie będą organizowane.
- Prawo przystąpienia do egzaminu mają wyłącznie studenci, którzy uczestniczyli we wszystkich wykładach i otrzymali zaliczenie z zajęć.
- Egzamin końcowy (z przedmiotu prawo i medycyna sądowa) w formie testu pisemnego odbywa się w letniej sesji egzaminacyjnej. Wyniki egzaminów są umieszczona stronie internetowej i tablicy informacyjnej w Zakładzie.
- Student ma prawo do wglądu w swoją pracę egzaminacyjną przez 7 dni od podania jej wyniku. Po tym okresie wgląd do prac egzaminacyjnych jest niemożliwy.
- Prace zaliczeniowe i egzaminacyjne są przechowywane w archiwum Zakładu do zakończenia roku akademickiego (30 września) , a następnie są niszczone.
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie co najmniej 60% punktów możliwych do zdobycia.
- Egzamin poprawkowy odbywa się w formie ustnej. Termin i miejsce egzaminu poprawkowego wyznacza Kierownik Zakładu.
- W przypadku wystąpienia wątpliwości związanych z przebiegiem ćwiczeń, seminariów i wykładów student ma prawo i obowiązek skontaktowania się z Kierownikiem Zakładu.