Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin.
  • 28.09.2023 Zakład Farmacji Klinicznej

    Regulamin

       

    REGULAMIN ZALICZENIA PRZEDMIOTU FARMACJA KLINICZNA

     

     

    1. Realizacja zajęć dydaktycznych z przedmiotu Farmacja Kliniczna ma miejsce w formie wykładów (w formie zdalnej w czasie rzeczywistym i poprzez platformę Blackboard), seminariów (stacjonarnie) oraz ćwiczeń, w tym ćwiczeń klinicznych.
    2. Program nauczania przedmiotu (sylabus) zamieszczony jest na stronie internetowej Zakładu Farmacji Klinicznej.
    3. Obecność na wykładach, seminariach i ćwiczeniach jest obowiązkowa. Nieobecności na zajęciach muszą być usprawiedliwione i odpracowane w innych grupach lub zaliczone u prowadzącego. Usprawiedliwienie lekarskie/dziekańskie (oryginał) musi być dostarczone w terminie 7 dni od ostatniego dnia zwolnienia. Aby uzyskać zaliczenie przedmiotu ilość nieobecności usprawiedliwionych nie może przekroczyć 30% zajęć. W uzasadnionych przypadkach będzie to rozpatrywane indywidualnie.
    4. Dokument usprawiedliwiający nieobecność należy przedstawić w postaci oryginału. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przesłanie skanu zwolnienia/decyzji na adres e-mail osoby prowadzącej zajęcia. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, decyzja sanepidu o konieczności odbycia kwarantanny, bądź poświadczone przez dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego. W przypadku uznania, że nieobecność studenta jest usprawiedliwiona, osoba odpowiedzialna za prowadzenie przedmiotu wyznacza termin zaliczenia zajęć.
    5. Studenci są zobowiązani do przygotowywania się na seminaria i ćwiczenia według konspektu zamieszczonego w gablocie informacyjnej i na stronie internetowej Zakładu na podstawie podanej literatury i treści prezentowanych na wykładach. Studentów obowiązuje również znajomość podstawowych wiadomości z innych wiodących przedmiotów niezbędnych do omówienia zagadnień na obowiązującym ćwiczeniu oraz informacji przekazywanych na poprzednich zajęciach ćwiczeniowych bezpośrednio związanych
      z danym tematem.
    6. Zaliczenie seminarium/ćwiczeń odbywa się w formie ustnej i/lub pisemnej (odpowiedź, wejściówka, pisemne opracowanie zadań, omówienie/opisanie przypadku klinicznego, prezentacja, aktywny udział w dyskusji). Student ma prawo do jednorazowej poprawy niezaliczonego seminarium/ćwiczenia w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyników, w trakcie ustalonych na początku semestru godzin konsultacyjnych lub ewentualnie innym terminie wyznaczonym przez prowadzącego.
    7. Seminaria i ćwiczenia odbywają się w czasie przewidzianym planem studiów. Spóźnienie trwające powyżej 15 minut będzie traktowane jako nieobecność.
    8. Za każde seminarium i ćwiczenie Student może maksymalnie otrzymać zaliczenia w formie punktowej 1 pkt., za odpowiedź ustną lub pisemną. W ciągu semestru za część seminaryjną i ćwiczeniową można uzyskać maksymalnie 19 punktów (9 pkt ćwiczenia, 12 punktów seminaria).
    9. Minimalna ilość punktów umożliwiająca przystąpienie do egzaminu końcowego wynosi 60% punktów możliwych do zdobycia, tj. 11 pkt. W przypadku uzyskania od 5,7 pkt. do 10,9 pkt. Student ma możliwość przystąpienia do kolokwium dopuszczającego do sesji egzaminacyjnej obejmującego cały zakres materiału w jednym terminie ustalonym dla całego roku na koniec semestru. W przypadku uzyskania poniżej 30% punktów możliwych do zdobycia tj. 5,4 pkt. Student nie jest dopuszczony do kolokwium dopuszczającego i tym samym sesji egzaminacyjnej.
    10. Egzamin ma formę pisemną (test + przypadek kliniczny). Zaliczenie egzaminu następuje od uzyskania 60% punktów możliwych do zdobycia.Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej. Usprawiedliwienie powinno być złożone u egzaminatora najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego.
    11. Studenci mają prawo do wglądu do swoich prac (wejściówki, egzamin) do 7 dni od ogłoszenia wyników w ustalonym przez osobę odpowiedzialną za przedmiot terminie.
    12. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych i innych urządzeń elektronicznych w czasie wykładów, ćwiczeń, seminariów
      i egzaminów (nagrywanie, wykonywanie zdjęć, itp.). Osoby, które nie zastosują się do tej zasady będą wykluczanie z uczestnictwa w wyżej wymienionych zajęciach (nieobecność nieusprawiedliwiona). W przypadku stwierdzenia korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy, egzamin  zostanie niezwłocznie przerwany, Rektor zostanie zawiadomiony o powyższym celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przerwanie egzaminu skutkuje oceną niedostateczną (
      Załącznik do Uchwały nr 91/2023 Senatu UMB z dnia 27.04.2023 r.).
    13. We wszystkich kwestiach nie ujętych w niniejszym regulaminie rozstrzyga osoba odpowiedzialna za nauczanie przedmiotu.

     

     

    REGULAMIN BHP

    1. Studenci są zobowiązani do zmiany obuwia i pozostawienia odzieży wierzchniej w szatni, a na ćwiczeniach klinicznych obowiązuje zmiana obuwia i biały fartuch (odzierz wierzchnią i obuwie należy zostawić w szatni szpitala).

    2. Studenci mogą przebywać w salach dydaktycznych tylko w obecności osoby prowadzącej seminaria i ćwiczenia.

    3. Zabrania się wprowadzania na sale dydaktyczne osób postronnych.

    4. W salach dydaktycznych nie wolno spożywać pokarmów i napojów oraz palić papierosów.

    5. W trakcie zajęć zabrania się korzystania z jakichkolwiek urządzeń będących na wyposażeniu sali dydaktycznej, bez wyraźnej zgody osoby prowadzącej zajęcia.

    6. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych
    i innych urządzeń elektronicznych w czasie zajęć (nagrywanie, wykonywanie zdjęć, itp.).

    7. Wszelkie wypadki i niebezpieczne zdarzenia należy natychmiast zgłaszać osobie prowadzącej.

    8. Student ponosi odpowiedzialność finansową za wszelkie szkody materialne wynikające z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu lub instrukcji osoby prowadzącej zajęcia.

    10. Studenci postępujący niezgodnie z regulaminem BHP będą wykluczeni z uczestnictwa
    w zajęciach (nieobecność nieusprawiedliwiona).

    11.  Studenci uczestniczący w zajęciach zobowiązani są dodatkowo do stosowania własnych środków ochrony osobistej obowiązujących w Zakładzie Farmacji Klinicznej UMB.