Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Program nauczania.
  • 25.09.2023 Zakład Farmacji Klinicznej

    Program nauczania

     

     

    1. Jednostka uczelniana odpowiedzialna za nauczanie przedmiotów:

    • Zakład Farmacji Klinicznej UMB

    2. p.o. Kierownika Zakładu:

    • dr hab. n. farm. Marta Baranowska-Kuczko

    3. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie przedmiotu:

    • dr hab. n. farm. Marta Baranowska-Kuczko

    4. Wymiar godzinowy zajęć:

    • Semestr – IX
    • Wykłady – 20 h
    • Seminaria – 60 h
    • Ćwiczenia - 40 h
    • Ogółem 120 h ECTS - 8

    5. Forma zakończenia (forma zaliczenia):

    Zaliczenie przedmiotu na podstawie pozytywnych ocen uzyskanych na seminariach i ćwiczeniach. Egzamin ma formę pisemną (test + przypadek kliniczny). Zaliczenie egzaminu następuje od uzyskania 60% punktów możliwych do zdobycia.

    6. Cel nauczania

    Opanowanie przez studentów wiedzy teoretycznej w zakresie najnowszych osiągnięć nauk farmaceutycznych i klinicznych oraz doskonalenie umiejętności niezbędnych w wykonywaniu zadań farmaceuty klinicznego, według najwyższych standardów. Nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii, konsultowanie, nadzorowanie i modyfikowanie terapii zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauk farmaceutycznych i klinicznych.

    7. Formy nauczania:

    • wykłady
    • seminaria
    • ćwiczenia

    8. Programy nauczania

    WYKŁADY:

    Wprowadzenie do farmacji klinicznej. Indywidualizacja farmakoterapii w ciąży i karmieniu piersią oraz w skrajnych grupach wiekowych populacji pediatrycznej i geriatrycznej. Powikłania i choroby polekowe. Farmakoterapia onkologiczna. Opieka paliatywna. Monitorowanie i raportowanie niepożądanych działań leków.  Badania kliniczne.


    SEMINARIA:

    Rola farmaceuty klinicznego w farmakoterapii personalizowanej. Indywidualizacja farmakoterapii w ciąży i karmieniu piersią oraz w skrajnych grupach wiekowych: pediatrycznej i geriatrycznej. Powikłania i choroby polekowe. Farmakoterapia onkologiczna. Rola farmaceuty w opiece paliatywnej. Farmakoterapia u otyłych pacjentów. Chronofarmakologia kliniczna. Rola farmaceuty w monitorowaniu i raportowaniu niepożądanych działań leków. Współpraca farmaceuty z lekarzem i personelem pielęgniarskim w zakresie działania leku i działań niepożądanych jako podstawa wyboru optymalnego sposobu leczenia. Wywiad lekowy z pacjentem i/lub jego rodziną. Rola farmaceuty klinicznego w badaniach klinicznych, pharmacovigilance. Zarządzanie procesem gospodarki lekowej w szpitalu.Uzależnienia od leków i innych substancji oraz rola farmaceuty w ich zwalczaniu.

     

    ĆWICZENIA:

    Rola farmaceuty klinicznego w procesie koncyliacji lekowej. Farmakoterapia pediatryczna. Farmakoterapia geriatryczna. Farmaceuta na oddziale onkologicznym. Rola farmaceuty w opiece nad pacjentem z chorobą nowotworową. Przeglądy lekowe, od teorii do codziennej opieki nad pacjentem. Evidence Based Practice. Rola i zadania farmaceuty w opiece paliatywno-hospicyjnej.  Alergie polekowe i pseudoalergie. Udział w obchodach lekarskich w wybranych klinikach, omówienie przypadków klinicznych na przykładzie wybranych pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych leków. Wywiad lekowy z pacjentem i/lub jego rodziną. Weryfikowanie recept oraz indywidualnych kart zleceń pod kątem interakcji, przeciwwskazań, wielkości dawek, przedziałów dawkowania, stabilności zaleconego leku. Aspekty współpracy z chorym i jego rodziną, przygotowanie planu edukacji w celu optymalizacji i indywidualizacji leczenia. Współpraca farmaceuty z lekarzem i personelem pielęgniarskim w zakresie działania leku i działań niepożądanych jako podstawa wyboru optymalnego sposobu leczenia, w tym w oparciu o warunki symulacyjne.

     

    Sylabus z Farmacji klinicznej znajduje się na stronie https://www.umb.edu.pl/wf/farmacja/informacje_dla_studentow/sylabusy