Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin Dydaktyczny Jednostki.
  • Ostatnia zmiana 21.11.2023 przez Zakład Histologii i Embriologii

    Regulamin Dydaktyczny Jednostki

    REGULAMIN  DYDAKTYCZNY 2020/2021

    Przedmiot: Histologia, embriologia i  cytofizjologia

     KIERUNEK LEKARSKO - DENTYSTYCZNY

    1. Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Histologii i Embriologii jest zgodny z Regulaminem Studiów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

     

    1. Obecność studentów jest obowiązkowa na wszystkich ćwiczeniach i wykładach realizowanych stacjonarnie oraz online. Nieobecności usprawiedliwiane są jedynie na podstawie oficjalnych zaświadczeń (lekarz, Dziekan, stosowne władze).

     

    1. Studenci zobowiązani są do uczestnictwa na zajęciach w grupach, do których są przydzieleni. W czasie zajęć stacjonarnych nie wolno bez zgody asystenta opuszczać Sali Ćwiczeń.

    Podczas zajęć stacjonarnych obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, tabletów, laptopów (które powinny zostać wyłączone),  zakaz kopiowania treści kolokwiów i egzaminu. Obowiązuje zakaz spożywania jedzenia i picia. 

     

    1. Od studentów wymagane jest punktualne przybycie na zajęcia i teoretyczne przygotowanie zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej Zakładu www.histologia.umb.edu.pl co najmniej na 7 dni przed terminem zajęć.

     

    1. Zaliczenie ćwiczenia student uzyskuje jeżeli:

    - właściwie wykona i opisze rysunki

    - udzieli prawidłowej odpowiedzi na pytania, z wyznaczonego na ćwiczenie zakresu materiału 

     

    1. Student, który opuścił zajęcia ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność najpóźniej na pierwszym ćwiczeniu, w którym uczestniczy po okresie nieobecności. Student, który nie może uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, z powodów wymienionych w komunikacie Rektora UMB dotyczącym uczestnictwa studentów w zajęciach w roku akademickim 2020/2021, zobowiązany jest do uczestniczenia (lub odrobienia w innym dniu) w zajęciach online, po uprzednim zgłoszeniu do asystenta odpowiedzialnego za grupę.
    2. Forma i warunki zaliczenia kolokwium

    Kolokwium składa się z pisemnej części teoretycznej ( pytania otwarte i testowe), za którą student może uzyskać maksymalnie 25 punktów i z części praktycznej, na której student może uzyskać maksymalnie 4 punkty (2 punkty za preparat celowany i po 1 punkcie za prawidłowe rozpoznanie preparatu). Maksymalnie student może uzyskać 29 punktów z każdego kolokwium, co daje w ciągu roku 145 punktów (5 kolokwiów). W przypadku nieobecności usprawiedliwionej na kolokwium student zalicza daną partię materiału w ostatnim tygodniu semestru dydaktycznego.

    Usprawiedliwienie powinno być złożone u asystenta najpóźniej pierwszego dnia po zakończonym zwolnieniu. Jednodniowe zwolnienia lekarskie nie będą honorowane.

    Nieobecność nieusprawiedliwiona na kolokwium skutkuje uzyskaniem 0 punktów z danego kolokwium, bez możliwości jego zaliczenia na koniec semestru. Student ma wgląd w prace kolokwialne w czasie zajęć, na których uzyska informację o ilości zdobytych punktów.

    Student ma prawo do przystąpienia do zaliczenia zaległego jednego kolokwium w danym semestrze. W przypadku nieobecności wynikającej z przebywania na kwarantannie decyzję podejmuje kierownik zakładu.

     

    1. Forma i warunki zaliczenia przedmiotu:

    Przedmiot rozliczany jest po dwóch semestrach, egzaminem końcowym, który składa się z części praktycznej i teoretycznej. Do zaliczenia egzaminu wymagane jest otrzymanie co najmniej dostatecznej oceny z każdej części.

    Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie minimum 79,75 pkt. z kolokwiów (55% ze 145 punktów). Student, który uzyskał mniej punktów nie  jest dopuszczony do egzaminu i nie zalicza przedmiotu.

     

    Egzamin praktyczny obejmuje cały materiał ćwiczeń. Polega na rozpoznaniu narządów / tkanek i zawartych w nich struktur w 10 preparatach mikroskopowych. W 4 preparatach należy rozpoznać narząd / tkankę a w 6 preparatach należy dodatkowo rozpoznać wskazaną strukturę. Za każdy prawidłowo rozpoznany preparat student może uzyskać 1 pkt – 0,5 pkt za prawidłowo rozpoznany narząd/tkankę oraz 0,5 pkt za wskazaną strukturę (wskazana struktura będzie oceniana tylko przy prawidłowym rozpoznaniu narządu/tkanki. Student zalicza egzamin praktyczny, jeśli uzyska 6 pkt z 8 możliwych. Uzyskanie mniejszej ilości punktów jest równoznaczne z oceną niedostateczną z egzaminu w pierwszym terminie,

    Egzamin teoretyczny ( pytania testowe i otwarte, próg zdania 60%) obejmuje materiał z histologii, embriologii i cytofizjologii.

    Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę prawa do egzaminów poprawkowych. Usprawiedliwienie nieobecności powinno być złożone w sekretariacie Zakładu najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Jednodniowe zwolnienia lekarskie nie będą honorowane.

     

    Ocena końcowa z egzaminu

    Ocena niedostateczna z części praktycznej jest jednoznaczna z oceną niedostateczną z całości egzaminu końcowego.

    Studentowi, który uzyska minimum 60% pkt. z części teoretycznej  dodatkowo dolicza się:

    - 1 pkt. za uzyskanie 6 pkt. na części praktycznej

    - 2 pkt. za uzyskanie 7 pkt. na części praktycznej

    - 3 pkt. za uzyskanie 8 pkt. na części praktycznej

     

    Egzamin oceniany jest według skali:

    - 60% ocena dostateczna

    - 80% ocena dobra

    - 95% i więcej ocena bardzo dobra.

     

    1. Student ma prawo wglądu do prac egzaminacyjnych w terminie ustalonym przez Kierownika Zakładu. Prace pozostają w Zakładzie przez okres 3 lat a następnie są niszczone.

     

    1. W wyjątkowych sytuacjach Kierownik Zakładu decyduje o dodatkowej możliwości zaliczenia przedmiotu

     

    1. Student ma obowiązek przestrzegać Regulaminu Bezpiecznych Zachowań w Zakładzie Histologii i Embriologii UMB  oraz zaleceń Rektora UMB dotyczących uczestnictwa studentów w zajęciach w roku akademickim 2020/2021. O wszystkich wypadkach zaistniałych na terenie Zakładu student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić asystenta. Za szkody powstałe z winy studenta w czasie pracy z komputerem podczas ćwiczeń konsekwencje finansowe ponosi student.

     

    REGULAMIN BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ

    w Zakładzie Histologii i Embriologii UMwB

     

    1. Przed rozpoczęciem zajęć należy zdjąć wierzchnie okrycie pozostawiając je w szatni oraz zmienić obuwie.

    2. Na terenie Zakładu zabrania się palenia tytoniu. Zakaz dotyczy również sanitariatów.

    3. Zabrania się wstępu do laboratorium bez upoważnienia.

    4. W Salach Dydaktycznych można przebywać i korzystać z komputerów i mikroskopów jedynie w obecności osób prowadzących zajęcia.

    5. W razie pożaru prosimy o spokojne opuszczenie Zakładu drogą ewakuacyjną pod kontrolą asystenta.