Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Krajowe Międzysektorowe Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
    • Krajowe Międzysektorowe Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
    • Ostatnia zmiana 23.02.2024 przez Dział Projektów Pomocowych

P rojekt pn. "Krajowe Międzysektorowe Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku" współfinansowany został z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Oś priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.2 Studia doktoranckie. Nr umowy: POWR.03.02.00-00-I050/16-00 z dn. 04.10.2017 r.

• Okres realizacji projektu: 01.03.2018 - 31.01.2023
        • Wartość projektu: 1 285 532,40 zł
        • Kierownik projektu: prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska

Celem głównym projektu było zwiększenie oferty kształcenia na studiach doktoranckich w dziedzinach nauk medycznych poprzez wprowadzenie i realizację na UMB nowych, kluczowych dla gospodarki i społeczeństwa Międzysektorowych Studiów Doktoranckich wraz z działaniami uzupełniającymi, które miały na celu podwyższenie kompetencji zawodowych i społecznych co najmniej 7 doktorantów, którzy uzyskaliby do 2023 r. stopień doktora oraz zapewnienie możliwości komercjalizacji uzyskanych przez nich wyników badań do gospodarki Polski, Europy i świata

W ramach projektu realizowano CZTERY ZADANIA:

1. Mentoring uczestników studiów doktoranckich

Realizacja mentoringu miała na celu rozwinięcie umiejętności zawodowych przygotowujących do prac o charakterze badawczo-rozwojowych, z naciskiem na aspekt praktyczny. Mentorami byli pracownicy przedsiębiorstw, którzy wykorzystali swoją wiedzę, doświadczenie wspierając doktoranta, otwierając przy tym nowe możliwości działania i rozwoju.

2. Szkoła letnia

W dniach 9-13 września 2019 została zorganizowana 5-dniowa szkoła letnia, której program obejmował:

1. Spotkania z przedsiębiorczości.
      2. Aplikowanie i zarządzanie projektem
      3. Rozwój umiejętności miękkich
      4. Sztuka autoprezentacji
      5. Znaczenie innowacji w medycynie

3. Kolegialna opieka nad przebiegiem pracy doktorskiej

Kolegialna opieka nad doktorantem obejmowała opiekuna naukowego oraz przedstawiciela otoczenia społeczno-gospodarczego. Wynikało to z ponadprzeciętnego programu studiów, realizującego aspekt aplikacyjny. Organizowane były dodatkowe sesje, mające na celu nadzór nad procesem badawczym.

4. Grant na  prowadzenie pracy badawczo-wdrożeniowej

Doktoranci otrzymali środki finansowe na granty w drodze konkursu, w zależności od uzyskanej liczby pkt:

• I - 60 000 zł (3 wnioski),
      • II - 50 000 zł 3 wnioski),
      • III - 40 000 zł (4 wnioski).

Z grantu finansowane były m.in.: odczynniki, materiały do badań, tłumaczenia, korekty językowe, statystyki, druk plakatów na konferencje, opłaty konferencyjne, udział w targach.

Efekty projektu w liczbach:

• 10 uczestników projektu – studentów krajowych międzysektorowych studiów doktoranckich,
      • 10 przyznanych grantów na prowadzenie pracy badawczo-wdrożeniowej,
      • 26 wystapień na konferencjach krajowych i międzynarodowych,
      • 2 wyjazdy na targi branżowe,
      • 1 szkoła letnia,
      • 17 opublikowanych prac naukowych,
      • 8 absolwentów studiów doktoranckich,
      • 8 obronionych rozpraw doktorskich (1 praca o charakterze akademickim, 7 prac o charakterze aplikacyjnym).