Kierownik Zakładu przyjmuje w sprawach studenckich po wcześniejszym umówieniu drogą mailową.
Wyniki z egzaminu wraz z oceną końcową z przedmiotu "Chemia Organiczna" dla kierunku Analityka Medyczna
Uwaga studenci I roku kierunku Analityka Medyczna
Wyniki kolokwium wraz z decyzją dotyczącą zaliczenia kolokwium i ćwiczeń laboratoryjnych z przedmiotu Chemia Organiczna wraz z ewentualną decyzją dotyczącą zwolnienia z egzaminu znajdują się pod linkiem:
Podsumowanie wyników kolokwium z Chemii Organicznej wraz z decyzją dotyczącą egzaminu
UWAGA!
- Zgodnie z obowiązującym regulaminem przedmiotu Chemia Organiczna, warunkiem dopuszczenia do egzaminu, jest uzyskanie minimum 60% maksymalnej ilości punktów z kolokwium (min. 30 pkt) oraz 60% z ćwiczeń.
- Zwolnienie z egzaminu zostało zaproponowane trzem osobom z największą liczbą punktów z kolokwium i przy jednoczesnym otrzymaniu co najmniej 85% punktów z ćwiczeń z przedmiotu Chemia Organiczna. W dołączonej liście podano proponowaną ocenę końcową z przedmiotu Chemia Organiczna dla osób, które spełniły ten warunek. Osoby, które nie zgadzają się z proponowaną oceną, mogą przystąpić do kolejnych etapów zaliczenia przedmiotu – egzaminu.
- Informacje dotyczące egzaminu i warunków jego przeprowadzenia zostały już zamieszczone na stronie zakładu w Aktualnościach.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zaliczenia przedmiotu proszę bezpośrednio kontaktować się z osobą odpowiedzialną za przedmiot Chemia Organiczna: dr hab. Marta Płońska-Brzezińska, marta.plonska-brzezinska@umb.edu.pl
UWAGA studenci I roku kierunku Analityki Medycznej!
Egzamin z Chemii organicznej odbędzie się elektronicznie na platformie edukacyjnej uczelni https://umb.eduportal.pl dnia 24 czerwca 2020 r. o godz. 10:00. Dostęp będzie ograniczony od godz. 10:00 do 10:10. W tym czasie należy zalogować się na platformie i rozpocząć test. W tym celu, po zalogowaniu, w zakładce „Moje wydarzenia” proszę odnaleźć link EGZAMIN_ChemOrg_WF_AM, uruchomić go i dalej postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami.
Udostępniony test należy rozwiązać w czasie 90 minut od momentu uruchomienia.
Uczestnictwo w egzaminie jest obowiązkowe. Nieobecność (nieprzesłanie testu), skutkuje otrzymaniem 0 pkt. Wyjątek stanowi nieobecność usprawiedliwiona WYŁĄCZNIE na podstawie zwolnienia lekarskiego.
UWAGA! Przewidziane jest tylko jedno podejście do egzaminu. Czas jest liczony od momentu uruchomienia testu do całkowitego zakończenia. W celu uniknięcia utrudnień w łączności z portalem zaleca się nieobciążanie przesyłu sieciowego i zamknięcie innych stron internetowych oraz aplikacji. W czasie rozwiązywania testu można powracać do poszczególnych pytań i korygować swoje odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania proszę przejść do podsumowania (nie mniej niż 5 minut przed upływem wyznaczonego czasu) i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. Proszę nie przekraczać wyznaczonego limitu 90 minut, po tym czasie test zostanie automatycznie zamknięty bez gwarancji zapisania odpowiedzi. W takiej sytuacji może się okazać, że pomimo wzięcia udziału w teście, co zostanie odnotowane na platformie, punktacja końcowa wyniesie 0 pkt.
|
Kolokwium - wyniki
Uwaga studenci I roku kierunku Analityka Medyczna
Wykłady z Chemii Organicznej:
W celu umożliwienia realizacji programu kształcenia z przedmiotu Chemia Organiczna studenci w czasie zawieszenia zajęć powinni przygotować się z teorii dotyczącej następujących zagadnień (zakres materiału z wykładów) – KONTYNUACJA:
- Kwasy karboksylowe i ich pochodne – wykład planowany w dniu 30.04.2020 r. (UWAGA! Ten zakres materiału nie obowiązuje na kolokwium w dniu 08.05.2020 r.).
- Etery i epoksydy; tiole i sulfidy; aminy – wykład planowany w dniu 7.05.2020 r.
- Związki heterocykliczne – wykład planowany w dniu 14.05.2020 r.
- Budowa i właściwości związków pochodzenia naturalnego (lipidy, aminokwasy, peptydy i białka, węglowodany) – wykład planowany w dniu 21.05.2020 r. – UWAGA! Jest to ostatni wykład z Chemii Organicznej dla kierunku Analityka Medyczna.
Literatura:
- McMurry J.: Chemia organiczna. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 i późniejsze
- Harold Hurt i współ.: Chemia Organiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie II
Zakres merytoryczny:
- Kwasy karboksylowe i ich pochodne - cz. 1 (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w wykładach) → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Kwasy karboksylowe i ich pochodne - cz. 2 (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w wykładach) → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Etery i epoksydy, tiole i sulfidy (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w wykładach) → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Aminy → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Związki heterocykliczne - cz. 1 → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Związki heterocykliczne - cz. 2 → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Budowa i właściwości związków pochodzenia naturalnego – Lipidy → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Budowa i właściwości związków pochodzenia naturalnego – Aminokwasy, peptydy i białka → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Budowa i właściwości związków pochodzenia naturalnego – Węglowodany → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
Zagadnienia utrwalające opanowany materiał – problemy z rozwiązaniami:
- Kwasy karboksylowe i ich pochodne – problemy z rozwiązaniami. Obowiązujące pytania: z zakresu 10.37-10.39; 10.41; 10.45; 10.46. → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Etery i epoksydy, tiole i sulfidy – problemy z rozwiązaniami. Obowiązujące pytania: 18.24; 18.25. → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Aminy – problemy z rozwiązaniami. Obowiązujące pytania: 24.25; 24.26; 24.27; 24.28. → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
- Związki heterocykliczne – problemy z rozwiązaniami. Obowiązujące pytanie: 13.20. → pliki są do pobrania w "Materiałach dla studentów"
Ćwiczenia z Chemii Organicznej:
Kolejne ćwiczenia z chemii organicznej będą od 11 maja 2020 r. wykonywane w cyklu tygodniowym: poniedziałek-czwartek praca własna studenta (opanowanie treści i wykonanie zadania – patrz „Szczegółowy rozkład zajęć”), piątek – zaliczenie.
Wykonane zadanie należy przesyłać w tygodniu ćwiczeniowym na mail: danuta.drozdowska@umb.edu.pl
Zaliczenie ćwiczeń odbywać się będzie w formie testu (10 pkt) na platformie edukacyjnej uczelni w piątki o godz. 13:00.
- Ćwiczenie 8: 11-15 maja 2020 r., zaliczenie ćwiczenia – piątek 15 maja, godz. 13:00.
- Ćwiczenie 9: 18-22 maja 2020 r., zaliczenie ćwiczenia – piątek 22 maja, godz. 13:00.
- Ćwiczenie 10: 25-29 maja 2020 r., zaliczenie ćwiczenia – piątek 29 maja, godz. 13:00.
- Ćwiczenie 11: 1-5 czerwca 2020 r., zaliczenie ćwiczenia – piątek 5 czerwca, godz. 13:00.
Uwaga studenci I roku kierunku Analityka Medyczna
Kolokwium z Chemii organicznej odbędzie się elektronicznie na platformie edukacyjnej uczelni https://umb.eduportal.pl dnia 8 maja 2020 r. o godz. 13:00.
Dostęp będzie ograniczony od godz. 12:50 do 14:40. W tym czasie należy zalogować się na platformie i wciągu 90 minut rozwiązać udostępniony test. W tym celu, po zalogowaniu, w zakładce „Moje wydarzenia” proszę odnaleźć link KOLOKWIUM_ChemOrg_WF_AM, uruchomić go i dalej postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami.
Uczestnictwo w kolokwium jest obowiązkowe. Nieobecność na kolokwium (nieprzesłanie testu), skutkuje otrzymaniem 0 pkt. Wyjątek stanowi nieobecność usprawiedliwiona WYŁĄCZNIE na podstawie zwolnienia lekarskiego.
UWAGA! Przewidziane jest tylko jedno podejście do kolokwium. Czas jest liczony od momentu uruchomienia testu do całkowitego zakończenia. W celu uniknięcia utrudnień w łączności z portalem zaleca się nieobciążanie przesyłu sieciowego i zamknięcie innych stron internetowych oraz aplikacji. W czasie rozwiązywania testu można powracać do poszczególnych pytań i korygować swoje odpowiedzi.
Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania proszę przejść do podsumowania (nie mniej niż 5 minut przed upływem wyznaczonego czasu) i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.
Proszę nie przekraczać wyznaczonego limitu 90 minut, po tym czasie test zostanie automatycznie zamknięty bez gwarancji zapisania odpowiedzi.
W takiej sytuacji może się okazać, że pomimo wzięcia udziału w teście, co zostanie odnotowane na platformie, punktacja końcowa wyniesie 0 pkt.
Uwaga studenci I roku kierunku Analityka Medyczna
Realizację materiału ćwiczeniowego rozpoczniemy od dnia 11 maja 2020 r.
Kolokwium odbędzie się w dniach 6-8 maja 2020 r. (konkretną datę i godzinę podamy w terminie późniejszym).
Kolokwium prawdopodobnie odbędzie się z wykorzystaniem platformy e-learningowej UMB – informacja zostanie potwierdzona w kolejnym tygodniu.
Obowiązujący zakres materiału do Kolokwium (szczegóły poniżej)
UWAGA! Kolokwium będzie w formie testu z pytaniami zamkniętymi jedno- i/lub wielokrotnego wyboru. Test może być rozwiązany jeden raz, bez możliwości nanoszenia zmian po zakończeniu. Kolokwium będzie przeprowadzone na platformie e-learningowej UMB. Prosimy o zapoznanie się z zasadami logowania na platformie i jej funkcjonowania.
Uczestnictwo w kolokwium jest obowiązkowe. Nieobecność na kolokwium (nieprzesłanie testu), skutkuje otrzymaniem 0 pkt. Wyjątek stanowi nieobecność usprawiedliwiona WYŁĄCZNIE na podstawie zwolnienia lekarskiego.
Informacje dodatkowe, tj. godzina udostępnienia testu, czas na jego rozwiązanie, zostaną podane w formie oddzielnego komunikatu. Zakład nie ponosi odpowiedzialności za brak kompatybilności urządzeń.
Zakres do Kolokwium 2019-2020 z Chemii Organicznej, kierunek Analityka Medyczna
Obowiązujący materiał wykładowy zrealizowany do dnia 26 marca (włącznie)
- Wprowadzenie do Chemii Organicznej. Podział związków węgla i zasady nomenklatury związków organicznych. Wiązania chemiczne w związkach organicznych. Wartościowość. Izomeria.
- Struktura związków organicznych w ujęciu teorii orbitali atomowych i molekularnych. Orbitalowa koncepcja wiązań chemicznych. Hybrydyzacja sp3, sp2 i sp. Wiązania sigma i pi. Hybrydyzacja a wiązania w związkach organicznych. Klasyfikacja związków organicznych – szkielet cząsteczki. Klasyfikacja związków organicznych – grupa funkcyjna.
- Alkany i cykloalkany. Struktura alkanów. Nazewnictwo alkanów i cykloalkanów. Wiązania pojedyncze, orbitalowy model wiązania pojedynczego. Właściwości fizyczne alkanów. Konformacja alkanów i cykloalkanów (konformacja łódkowa i krzesłowa cykloheksanu). Wzory Newmana. Izomeria cis- i trans- cykloalkanów. Reakcje alkanów. Wolnorodnikowy mechanizm fluorowcowania (etapy: inicjacja, propagacja i terminacja). Izomeria konstytucyjna. Konformacja n-butanu i cykloheksanu.
- Stereoizomeria. Chiralność i enancjomery. Centrum stereogeniczne. Asymetryczność atomu węgla. Związki o więcej niż jednym centrum chiralności. Enancjomery, diastereoizomery i związki mezo. Konfiguracja L i D oraz R i S. System E-Z dla izomerów cis-trans. Światło spolaryzowane i czynność optyczna.
- Alkeny i alkiny. Definicja i nazewnictwo. Wiązania podwójne i potrójne, orbitalowy model wiązania podwójnego i potrójnego, wiązanie pi. Izomeria cis-trans w alkenach. Porównanie reakcji addycji i substytucji. Reakcje charakterystyczne dla alkenów i alkinów. Reguła Markownikowa. Jak szybko przebiega reakcja chemiczna?
- Węglowodory aromatyczne. Nazewnictwo. Benzen. Wzór Kekulego. Rezonansowy i orbitalowy model benzenu. Izomery benzenu. Podstawienie elektrofilowe związków aromatycznych. Reakcje charakterystyczne. Podstawniki aktywujące i dezaktywujące pierścień aromatyczny. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.
22-04-2020 Uwaga studenci I roku kierunku Analityka Medyczna
|
Wykłady z Chemii Organicznej
W celu umożliwienia realizacji programu kształcenia z przedmiotu Chemia Organiczna studenci w czasie zawieszenia zajęć powinni przygotować się z teorii dotyczącej następujących zagadnień (zakres materiału z wykładów):
- Alkany i cykloalkany. Izomeria konstytucyjna. Konformacja n-butanu i cykloheksanu. Podstawienie rodnikowe. Izomeria optyczna. Chiralność. Centrum stereogeniczne. Enancjomery, diastereoizomery i związki mezo. Konfiguracja L i D oraz R i S - wykłady planowane w dniach 12.03.2020 r. i 19.03.2020 r.
- Alkeny i alkiny, węglowodory aromatyczne – wykład planowany w dniu 26.03.2020 r.
- Alkohole, fenole i tiole. Etery i epoksydy. Aldehydy i ketony – wykład planowany w dniu 02.04.2020 r.
- UWAGA! Z uwagi na to, że nie opanowaliście jeszcze materiału wykładowego, który został udostępniony, zamieszczanie kolejnych partii materiału zostaje na razie wstrzymane.
Literatura:
- McMurry J.: Chemia organiczna. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 i późniejsze
- Harold Hurt i współ.: Chemia Organiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie II
Zakres merytoryczny:
- Alkany i cykloalkany, izomeria konformacyjna i geometryczna [149]
- Stereoizomeria [92]
- Alkeny i alkiny - cz. 1 [77] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
- Alkeny i alkiny - cz. 2 [73] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
- Węglowodory aromatyczne - cz. 1 [73] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
- Węglowodory aromatyczne - cz. 2 [68] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
- Alkohole, fenole i tiole [50] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
- Etery i epoksydy [35] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
- Aldehydy i ketony [47] (UWAGA: niektóre zagadnienia są celowo pominięte – brak stron w skanach)
Zagadnienia utrwalające opanowany materiał - problemy z rozwiązaniami:
a) Alkany i cykloalkany, izomeria - problemy z rozwiązaniami [79]
b) Ster eoizomeria - problemy z rozwiązaniami[52]
c) Alkeny i alkiny - problemy z rozwiązaniami [39] (UWAGA: zadania trudne – tzw. problemy złożone proszę pominąć)
d) Węglowodory aromatyczne - problemy z rozwiązaniami [30] (UWAGA: zadania trudne – tzw. problemy złożone proszę pominąć)
e) Alkohole, fenole i tiole - problemy z rozwiązaniami [26]. Pytania z zakresu 7.24-7.34.
f) Etery i epoksydy - problemy z rozwiązaniami [24]. Pytania nr 8.16; 8.17; 8.22; 8.23; 8.24.
g) Aldehydy i ketony - problemy z rozwiązaniami [29]. Pytania nr 9.30; 9.31; 9.34; 9.35; 9.36; 9.37; 9.44; 9.45; 9.46.
Forma zaliczenia materiału z wykładów zgodnie z Regulaminem przedmiotu – KOLOKWIUM.
Kolokwium planowane w dniu 26.03.2020 r. nie odbędzie się.
Termin kolokwium zostanie ustalony w terminie późniejszym.
Ćwiczenia z Chemii Organicznej
W celu umożliwienia realizacji programu kształcenia z przedmiotu Chemia Organiczna studenci w czasie zawieszenia zajęć powinni przygotować się z teorii dotyczącej następujących zagadnień (zakres materiału z ćwiczeń):
- Zagadnienia do opracowania znajdują się w instrukcji do każdego ćwiczenia na końcu instrukcji. Każdy student ma obowiązek przesłać prowadzącemu nauczycielowi akademickiemu (doc. D. Drozdowska, danuta.drozdowska@umb.edu.pl) opracowane zagadnienia w formie elektronicznej znajdujące się w instrukcji.
- W związku z tym, że zajęcia w dniach 16-18 marca nie odbywają się, proszę opracować (każdy indywidualnie) pytania znajdujące się na końcu instrukcji (ćwiczenie dotyczące Krystalizacji i sublimacji) i przesłać drogą elektroniczną (e-mail) do prowadzącego do dnia 23 marca 2020 r.
- Zagadnienia dotyczące Analizy pierwiastkowej i analizy grup funkcyjnych - cz.1 (zajęcia ćwiczeniowe z terminu 23-25 marca) do dnia 30 marca 2020 r.
- Zagadnienia z zajęć ćwiczeniowych z terminu 30 marca-1 kwietnia – proszę o uzupełnienie dołączonego protokołu analizując instrukcję do ćwiczenia (opis teorii oraz praktyki): ANALIZA GRUP FUNKCYJNYCH ZWIĄZKÓW ORGANICZNYCH – część druga; kwasy karboksylowe, estry, amidy; lipidy, steroidy; węglowodany [41]. Uzupełniony protokół proszę przesłać do nauczyciela prowadzącego ćwiczenia do dnia 6 kwietnia 2020 r.
- Zagadnienia z zajęć ćwiczeniowych z terminu 6 kwietnia-8 kwietnia – proszę o uzupełnienie dołączonego protokołu analizując instrukcję do ćwiczenia (opis teorii oraz praktyki): ANALIZA JAKOŚCIOWA ZWIĄZKÓW ORGANICZNYCH – część trzecia [32]. Uzupełniony protokół proszę przesłać do nauczyciela prowadzącego ćwiczenia do dnia 20 kwietnia 2020 r.
- Proszę systematycznie sprawdzać informacje dotyczące ćwiczeń. Będą one aktualizowane.
- Inne formy zaliczenia ćwiczeń pozostają bez zmian. Zgodnie z obowiązującym regulaminem przedmiotu, po przywróceniu zajęć dydaktycznych na Uczelni, będziecie Państwo musieli zaliczyć ćwiczenia w formie pisemnej.
W związku z decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Cov2, zostają zawieszone wszystkie zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku od 12 do 25 marca 2020 r.
Poza ograniczeniami jak powyżej, Uczelnia pracuje w dotychczasowym trybie.
Rektor
prof. dr hab. Adam Krętowski
Zgodnie z Zarządzeniem nr 19/2020 Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z dnia 10.03.2020 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród członków społeczności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odwołuje się wykłady prowadzone przez pracowników Zakładu Chemii Organicznej. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 10.03.2020 r. i obowiązuje do odwołania.
Kierownik Zakładu
Marta Płońska-Brzezińska
Kierownik Zakładu przyjmuje w sprawach studenckich w poniedziałki, w godz. 9:00-10:00.
Wykłady z chemii organicznej dla studentów I roku Analityki Medycznej będą odbywały się w sali nr 040 (w ECF) w czwartki, w godz. 8:15-9:45.
Pierwszy wykład odbędzie się w dniu 27.02.2020 r.
Ćwiczenia będą odbywały się w Zakładzie Chemii Organicznej na sali ćwiczeń nr 2.34 (I piętro Collegium Primum) zgodnie z poniższym harmonogramem:
poniedziałek | 15:15-18:45 (ćw. 1) | grupa II | dr hab. Danuta Drozdowska |
środa | 8:30-12:15 (ćw. 1) | grupa I | dr hab. Danuta Drozdowska |
UWAGA! Na prowadzącego ćwiczenia należy oczekiwać na holu Zakładu Chemii Organicznej na I piętrze Collegium Primum. Obowiązuje zmiana obuwia! Studenci rozbierają się w szatni na II piętrze Collegium Primum (przy sali nr 218).
Na każdym ćwiczeniu obowiązuje znajomość materiału według wymagań zamieszczonych na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej Zakładu Chemii Organicznej (w zakładce: Dydaktyka – Analityka Medyczna – Chemia organiczna):
https://www.umb.edu.pl/wf/zaklad-chemii-organicznej
Przed pierwszym ćwiczeniem należy zapoznać się z "REGULAMINEM obowiązującym studentów I roku ANALITYKI MEDYCZNEJ w Zakładzie Chemii Organicznej UMB na zajęciach z przedmiotu "Chemia organiczna" w roku akademickim 2019/2020", "Zasadami bezpiecznej pracy w pracowni chemii organicznej", "Podstawowymi czynnościami laboratoryjnymi" oraz wymaganiami i materiałem do części praktycznej ćwiczenia nr 1.