• Ostatnia zmiana 13.02.2024 przez Zakład Symulacji Medycznych

Aktualizacja z dnia 13 lutego 2024:

Zajęcia z chorób wewnętrznych rozpoczynają się dnia 5 marca.

Uprzejmie proszę o zapoznanie się z regulaminem, harmonogramem dnia, a przede wszystkim przygotowanie teoretyczne do zajęć :) Przypominam o punktualnym przybyciu, zmianie obuwia, przynoszeniu fartuchów, słuchawek oraz długopisów i kartek (zeszytów) do zapisania wniosków z zajęć, czas trwania ćwiczeń 8.00-10.15 lub 10.30-12.45 , spotykamy się w hallu głównym CSM lub w sali B debriefingu - parter Centrum Symulacji Medycznych (ulica Szpitalna 30).

Tematy do zapoznania się z podręcznika Interna Szczeklika:

• Rozdział: Choroby układu pokarmowego: Podrozdział: „Ostre zapalenie trzustki” oraz „Kamica żółciowa”.
    • Rozdział: Choroby układu wewnątrzwydzielniczego: Podrozdział: „Kwasica i śpiączka ketonowa
    • Rozdział Choroby układu krwiotwórczego: Podrozdział: „Stosowanie krwi i produktów krwiopochodnych: Koncentrat krwinek czerwonych, Koncentrat krwinek płytkowych, koncentrat granulocytarny, osocze świeżo mrożone”.
    • Rozdział: Choroby alergiczne, podrozdział: „Anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny.”
    • Rozdział: Wybrane choroby układu nerwowego: Podrozdział: „Udar mózgu
    • Rozdział: Wybrane zagadnienia onkologii klinicznej: podrozdział: „Mielosupresja i gorączka neutropeniczna”.
    • Rozdział Choroby zakaźne: Podrozdział: „Zakażenia związane z cewnikiem donaczyniowym" oraz „Sepsa i wstrząs septyczny”.
    • Rozdział: Zatrucia, podrozdział: „Paracetamol.”

"Druga ofiara" - o postępowaniu w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego: Second victim

Pętla zamknięta jako efektywny sposób komunikacji w zespole: Pętla zamknięta

Protokół SBAR do komunikacji z innymi lekarzami/ konsultantami: SBAR - efektywna komunikacja

Proszę o przyswojenie materiału z powyższych rozdziałów i prezentacji.

Prosty test do rozwiązania przed zajęciami: Test

Odpowiedź prawidłowa pojawia się w następnym slajdzie po pytaniu, proszę zatem nie klikać zbyt szybko :)

Test jest obowiązkowy dla wszystkich studentów VI roku Wydziału Lekarskiego i należy go rozwiązać przed zajęciami w CSM.

Powodzenia !