- Żywienie kobiet ciężarnych, karmiących i niemowląt
Przekazanie wiadomości o zasadach i znaczeniu żywienia - w okresie przed planowana ciążą, w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Zapoznanie z zasadami żywienia ciężarnych z różnymi powikłaniami i niedoborami. Przedstawienie obowiązującego schematu i modelu żywienia niemowląt karmionych sztucznie i naturalnie.
- Żywienie kliniczne
Tematyka związana jest z metabolizm energii i składników odżywczych w stanach fizjologicznych i patologicznych. Leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe z uwzględnieniem stanu pacjenta.
- Edukacja i poradnictwo żywieniowe
Omówienie zasad i metod edukacji terapeutycznej. Prowadzenie poradnictwa dietetycznego.
- Metodologia badań
Zapoznanie studenta z podstawami metodologicznymi badań naukowych (podstawy pracy badawczej, konstruowanie narzędzi badawczych, sposoby zbierania informacji, sposoby opracowania i udostępniania wyników badań). Zasady konstruowania pracy magisterskiej - wymogi formalne i metodologiczne.
- Żywność specjalnego przeznaczenia
Celem zajęć jest zapoznanie studenta z wymaganiami jakie powinny spełniać środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w szczególności z zakresu podstawowego składu oraz wartości energetycznej i odżywczej. Studenci zapoznani zostaną także z asortymentem oraz przeznaczeniem różnych grup środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, co umożliwi im ich wykorzystanie w planowaniu żywienia osób chorych, osób w określonych stanach fizjologicznych oraz niemowląt i małych dzieci.
- Dietoprofilaktyka i leczenie dietetyczne chorób niezakaźnych i żywieniowo-zależnych
Wykształcenie prawidłowego postępowania dietetycznego w celu zapobiegania i zwalczania chorób niezakaźnych i żywieniowo-zależnych.
- Pracownia dietetyki stosowanej
Omówienie diet o zmodyfikowanej ilości wybranych składników odżywczych. Zastosowanie w praktyce zasad leczenia dietetycznego wybranych jednostek chorobowych.
- Żywienie w chorobach neurologicznych
Zapoznanie studenta ze sposobem żywienia pacjentów w chorobach neurologicznych oraz wykształcenie umiejętności układania jadłospisów w wybranych chorobach neurologicznych.
- Zioła i przyprawy w dietetyce
Zapoznanie studenta z właściwościami i działaniem leczniczym ziół, ich zastosowaniem w poszczególnych jednostkach chorobowych.