• 05.04.2024 Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej

Osoba odpowiedzialna za nauczanie przedmiotu:

• prof. dr hab. Hanna Kozłowska
    • pok. 216
    • e-mail: hanna.kozlowska@umb.edu.pl
    • tel. 85 748 5697, 85 686 5126
    •                                                                 U W A G A

KOLOKWIUM Z PATOFIZJOLOGII

DLA STUDENTÓW KIERUNKU ANALITYKA MEDYCZNA

ODBĘDZIE SIĘ DNIA 12.04.2024r o godz. 815

W SALI WYKŁADOWEJ nr 218

PIERWSZE ĆWICZENIA NIE SĄ TYLKO ĆWICZENIAMI ORGANIZACYJNYMI I PODLEGAJĄ OCENIE!!!

NA ĆWICZENIE NR 1 NALEŻY:

1. Zapoznać się z regulaminem zaliczenia przedmiotu i regulaminem BPH.

2. Przygotować się z zagadnień zamieszczonych w konspekcie (zakładka Szczegółowy rozkład zajęć-Ćwiczenie 1) na podstawie podręczników i materiałów dodatkowych zamieszczonych na stronie Zakładu.

3. Znać rozwiązanie zadań i przykładowych pytań zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu.

4. Przygotować omówienie przypadków klinicznych zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu.

Informujemy, że:

1) na stronie Zakładu w Zakładce „Materiały uzupełniające do pobrania” zostały zamieszczone wszelkie pomocy dydaktyczne do nauki przedmiotu (prezentacje, artykuły, przykładowe zadania i pytania).

2) dostęp do czasopism i książek w wersji elektronicznej jest możliwy ze strony biblioteka.umb.edu.pl po wybraniu zakładki "Zasoby" a następnie "Wszystkie zasoby elektroniczne" (lista zasobów jest ułożona w kolejności alfabetycznej). Przy korzystaniu poza siecią uczelnianą konieczne jest logowanie (nazwa użytkownika i hasło jak przy logowaniu do katalogu książek). Podręczniki w wersji elektronicznej w języku polskim dostępne są na platformach Elibrary oraz IBUKLibra natomiast podręczniki w języku angielskim – w bazach AccessMedicine i ClinicalKey.

• Elibrary:

B. Zahorska-Markiewicz, E. Małecka-Tendera, M. Olszanecka-Glinianowicz, J. Chudek: Patofizjologia
    I. Damjanov: Patofijologia

• IBUKLibra:

S. Maśliński, J. Ryżewski: Patofizjologia. Podręcznik dla studentów medycyny. TOM 1 i 2
    D. Kanikowska, J. Witowski: Patofizjologia

3) w dniu przewidzianym na dane zajęcia będą pojawiały się aktualne materiały z wykładów, ćwiczeń i seminariów ułatwiające przyswojenie wiadomości oraz zadania i przypadki kliniczne do opracowania (obowiązkowo). [jeżeli w przypadkach klinicznych i/lub zadaniach powtarzają się pytania wystarczy odpowiedzieć tylko raz i dać odpowiednie odnośniki]

OGŁOSZENIE !!!

ZAKRES MATERIAŁU I TERMINY KOLOKWIÓW Z PATOFIZJOLOGII:

KOLOKWIUM 1  - dokładny termin dla całego roku do ustalenia ze Starostą

Kolokwium obejmuje materiał z ćwiczeń 1-6 seminariów 1-3 oraz odpowiadający im materiał wykładowy:

a) Wstęp do patofizjologii.

b) Zapalenie. Ból. Patofizjologia termoregulacji.

c) Patofizjologia układu immunologicznego.

d) Choroby kości i stawów.

e) Patofizjologia układu nerwowego.

f) Patofizjologia układu endokrynnego.

g) Patofizjologia krwi i hemostazy.

h) Starość i starzenie się.

i) Zaburzenia odżywiania. Otyłość.

j) Patofizjologia układu krążenia. cz. 1. (miażdżyca, nadcisnienie tętnicze).

KOLOKWIUM 2 - dokładny termin dla całego roku do ustalenia ze Starostą

Kolokwium obejmuje materiał z ćwiczeń 7-12 i semiarium 4-5 oraz odpowiadający im materiał wykładowy:

a) Patofizjologia układu krążenia - zespół metaboliczny, dyslipidemie, ryzyko sercowo-naczyniowe, arytmie, ChNS, niewydolność i choroby serca, wstrząs.

b) Patofizjologia układu oddechowego.

c) Patofizjologia układu pokarmowego.

d) Patofizjologia nerek.

GODZINY KONSULTACYJNE

prof. dr hab. Hanna Kozłowska – wtorek 11.45-12.45

Dr hab. n. farm. Marta Baranowska Kuczko – wtorek 11.30-12.30

Dr Krzysztof Mińczuk – poniedziałek 9.40-10.40

Istnieje również możliwość konsultacji bezpośrednio przed lub po zajęciach

oraz w innych terminach po uzgodnieniu z prowadzącym.