Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. O Klinice.
 • Ostatnia zmiana 04.03.2024 przez I Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej

  O Klinice

  Po rozstrzygniętym w grudniu 2005 roku konkursie, w lutym 2006 roku obowiązki kierownika I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej objął uczeń prof. Zbigniewa Puchalskiego - dr hab. n. med. Jacek Dadan.

   


  W pierwszym półroczu 2006 roku przeprowadził On gruntowny remont Kliniki zmieniając całkowicie jej oblicze. Klinika zyskała nie tylko odświeżony i profesjonalny wizerunek ale również zdecydowanie poprawiły się warunki socjalno-bytowe personelu i pacjentów. Obecnie Klinika prezentuje się bardzo nowocześnie i zgodnie ze standardami oraz normami Unii Europejskiej. Całkowicie zmieniony został korytarz oraz sala zabiegowa, pomieszczenia socjalne otrzymały nowe umeblowanie i nowy wystrój, zainstalowano profesjonalne oświetlenie oraz sieć komputerową.
      

  Od 2006 roku rozszerzono również zakres zabiegów operacyjnych, co umożliwiła modernizacja instrumentarium oraz aparatury medycznej. Po wielu staraniach Klinika otrzymała nowoczesny zestaw laparoskopowy, jak również aparaturę do kriochirurgii, nową diatermię i unikalne urządzenie do neuroidentyfikacji nerwów krtaniowych wstecznych.

  Zdecydowanie rozszerzył się wachlarz zabiegów operacyjnych, w tym również w warunkach ostro dyżurowych. W Klinice rutynowo wykonuje się wszelkie zabiegi, sposobami zarówno klasycznymi oraz laparoskopowymi, z zakresu chirurgii ogólnej i endokrynologicznej, wiele z zakresu chirurgii naczyniowej, proktologicznej jak również onkologicznej. Udoskonalono laparoskopowe operacje przepuklin brzusznych, stosując techniki laparoskopowe w leczeniu przepuklin rozworu przełykowego, wprowadzono laparoskopowe operacje wyrostka robaczkowego, perforacji żołądka i dwunastnicy, laparoskopie diagnostyczne oraz laparoskopowe usuwanie guzów nadnerczy z dostępu pozaotrzewnowego. Rutynowo stosowana neuroidentyfikacja nerwów krtaniowych wstecznych umożliwia przeprowadzanie dużo bezpieczniejszych operacji tarczycy oraz przytarczyc. Klinika nadal i z powodzeniem kontynuuje wytyczony przez prof. Puchalskiego kierunek chirurgicznego leczenia chorób trzustki, wątroby oraz dróg żółciowych.

  Oprócz referencyjności w chirurgii laparoskopowej od 2005 roku Klinika stanowi kluczowy oraz jedyny w województwie podlaskim ośrodek referencyjny leczenia patologicznej otyłości. W Klinice zakładane są opaski żołądkowe sposobem laparoskopowym oraz wykonywane operacje klasyczne typu gastric-bypass.

  Klinika posiada również certyfikat Polskiego Klubu Koloproktologii, jako ośrodek referencyjny w chirurgii jelita grubego. Przy Klinice od wielu lat działa i cieszy się doskonałą opinią Poradnia dla chorych ze stomią.

  Od 2006 roku dr hab. med. Jacek Dadan zainicjował i cyklicznie, co dwa lata, organizuje Podlaskie Sympozjum Chirurgiczne ,,Postępy w chirurgii", o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Przywrócił On również tradycję polsko-białoruskich dni chirurgicznych. Już drugą kadencję sprawuje funkcję przewodniczącego Oddziału Białostockiego Towarzystwa Chirurgów Polskich, będąc zarazem członkiem Zarządu Głównego TChP.