Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Przestępstwo, do którego wstyd się przyznać .
  • Ostatnia zmiana 27.12.2017 przez Medyk Białostocki

    Przestępstwo, do którego wstyd się przyznać

    Podlaski Kongres na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wobec Osób Starszych odbył się w końcu października w Auli Kolumnowej Pałacu Branickich. Podlaska policja (m.in. z UMB jako partnerem) chce otwarcie mówić o wielkim problemie, jakim jest przemoc wobec osób starszych.

    Spotkanie zgromadziło bardzo szerokie spektrum odbiorców. Byli policjanci, ale też przedstawiciele kościoła, samorządu, lekarze i pielęgniarki, pracownicy socjalni oraz opiekunowie osób starszych. Kongresowi patronował wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, zaś obrady uroczyście otworzył nadkom. Daniel Kołnierowicz, szef podlaskiej policji.

    - Przemoc wobec osób starszych to takie przestępstwo, o którym nikt nie chce mówić. Nawet ofiary. Bo dla nich to sprawa najczęściej rodzinna i nie chcą, by coś wychodziło na zewnątrz. Wstydzą się tego - tłumaczył zebranym komendant Kołnierowicz.

    - Musimy pamiętać, że za jakiś czas my sami będziemy osobami starszymi. To może nas również dotyczyć - dodał w swoim wystąpieniu prof. Janusz Dzięcioł, prorektor ds. klinicznych UMB.

    Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości na temat zjawiska przemocy w rodzinie wobec osób starszych, schorowanych czy niepełnosprawnych. Choć są statystyki na ten temat, to policja jest świadoma, że zgłaszana jest tylko niewielka część tych przestępstw. 

    Sytuacja seniorów jest szczególnie trudna, ponieważ bardzo często nie są samodzielni i w zasadzie skazani na opiekę innych.

    Kongres miał uświadomić osobom mającym kontakt z seniorami, by zwracały większą uwagę i były bardziej wyczulone na to niebezpieczne zjawisko.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.