• Ostatnia zmiana 05.09.2022 przez Zakład Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych

W ramach realizaji zajęć fakultatywnych Epidemiologia nowotworów studenci I i II roku kierunku lekarskiego pod kierunkiem dr Alicji Karwowskiej opracowali strategię edukacyjną dotyczącą profilaktyki nowotworowej. Nasze działania obejmowały przeprowadzenie sond ulicznych dotyczących wiedzy o profilaktyce onkologicznej, odwiedziliśmy kilka szkół średnich w województwie podlaskim oraz wygłosiliśmy wykłady dotyczące pierwszych symptomów i diagnostyki nowotworów ludzi młodych. Ponadto studenci zaprojektowali plakaty i ulotki budujące tzw. czujność onkologiczną i kolportowali je na terenie naszej Uczelni i w przestrzeni miejskiej. Biorąc pod uwagę liczbę osób biorących udział w sondzie, ilość wykładów i słuchaczy oraz odbiorców materiałów drukowanych, szacujemy, że udało się nam dotrzeć do około 800 (ośmiuset!) osób! Wszystko dzięki energii, zaangażowaniu i kreatywności studentów, przyszłych lekarzy, którzy doskonale wiedzą, że skuteczna profilaktyka dziś to zmniejszenie zapadalności, chorobowości i śmiertelności za 10... 20... 30 lat.

Jeśli podoba sie Państwu idea takiej formy działań profilaktycznych, to proszę być czujnym, ponieważ planuję powtarzać podobne przedsięwzięcia w kolejnych latach i każda pomoc i pomysł są bardzo cenne. Zapraszam na "fakultety" i pamiętajcie.... WCZESNE WYKRYCIE RATUJE ŻYCIE!!!!

Alicja Karwowska