Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Higiena i Epidemiologia w Kosmetologii.
  • Ostatnia zmiana 20.02.2024 przez Zakład Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych

Higiena i Epidemiologia w Kosmetologii

Regulamin dydaktyczny

Warunki uzyskania zaliczenia:

1. Na wszystkich seminariach studenci będą odpytywani z tematyki bieżących zajęć. Każdy student musi otrzymać 3 oceny pozytywne by być dopuszczonym do końcowego zaliczenia.

2. Zaliczenie odbywa się w formie pisemnej na ostatnich zajęciach.

3. Zaliczenie końcowe obejmuje tematykę wszystkich zajęć (wykłady, seminaria).

Terminy zajęć:

Zajęcia w semestrze zimowym.

Tematyka zajęć:

WYKŁAD I

Zdrowie człowieka w ujęciu holistycznym. Higiena w XIX i XX wieku.

WYKŁAD II

Wpływ zanieczyszczenia atmosfery na zdrowie człowieka. Zagrożenie czynnikami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi.

WYKŁAD III

Zasady sanitarne w gabinecie kosmetycznym. Higiena pomieszczeń.

WYKŁAD IV

Higieniczne aspekty środowiska pracy. Podstawy ergonomii pracy w gabinecie kosmetycznym.

WYKŁAD V

Choroby zawodowe w zawodzie kosmetologa.

WYKŁAD VI

Epidemiologia, cel, definicje, zadania. Rodzaje badań w epidemiologii.

WYKŁAD VII

Profilaktyka i epidemiologia chorób zakaźnych i niezakaźnych w kosmetologii.

WYKŁAD VIII

Badania przesiewowe.

WYKŁAD IX

Organizacja ochrony zdrowia w Polsce. Zagadnienia prawne pracy w gabinecie kosmetycznym.

SEMINARIUM I

Higiena pracy. Czynniki szkodliwe w miejscu pracy. Ocena obciążenia pracą.

SEMINARIUM II
    Ocena parametrów fizykochemicznych powietrza w pomieszczeniu. Temperatura efektywna. Wpływ mikroklimatu na samopoczucie.

SEMINARIUM III
    Wpływ żywienia na zdrowie.

SEMINARIUM IV
    Planowanie i ocena jadłospisu. Zaliczenie

Piśmiennictwo:

1. Murawska-Ciałowicz E., Zawadzki M. Higiena. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Górnicki Wydawnictwo Medyczne Wrocław 2008
    2. Jerzy Bzdęga, Anita Gębska-Kuczerowska: Epidemiologia w zdrowiu publicznym. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020
    3. Marcinkowski J. T. (red.): Higiena. Profilaktyka w zawodach medycznych. Dział Wydawnictw Akademia Medyczna w Poznaniu 2002

Sylabus