Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości.
  • Ostatnia zmiana 17.03.2023 przez Dział Rozwoju i Ewaluacji

Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości

Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości jest wspólnotą łączącą osoby pełniące na polskich uczelniach wyższych funkcje związane z ochroną praw i wartości akademickich, a także bezpieczeństwa, równości i różnorodności.

Organizacja ma charakter nieformalny, w obszar jej działania wpisuje się wzajemne wsparcie w pełnieniu swoich funkcji oraz realizacja wskazanych poniżej celów.

Cele i zakres działania organizacji:

· zapewnienie przestrzeni bezpiecznego i poufnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniami na temat problemów istniejących na uczelni i sposobów ich rozwiązywania,

· poszukiwanie najlepszych schematów działania w sytuacjach wymagających pomocy,

· tworzenie bazy wiedzy i dobrych praktyk,

· diagnozowanie i sygnalizowanie problemów wspólnych dla wielu instytucji akademickich,

· prowadzenie wspólnych badań i tworzenie raportów „trans-uniwersyteckich”,

· współpraca krajowa i międzynarodowa z organizacjami działającymi na rzecz równości i bezpieczeństwa w akademii, w szczególności z European Network of Ombuds in Higher Education – ENOHE (Europejską Siecią Rzeczników Akademickich),

· dzielenie się informacjami o wydarzeniach krajowych i międzynarodowych.

Członkowie Sieci spotykają się przynajmniej raz na dwa miesiące w formule on-line aby przedyskutować konkretne, uzgodnione wcześniej tematy. Omawiane są wspólne problemy,  doświadczenia, rozwiązania przyjęte na poszczególnych uczelniach, jak również tematy bieżące oraz planowane wydarzenia i aktualności.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie Sieci.