Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Klinika.
 • Ostatnia zmiana 29.10.2020 przez Klinika Pediatrii i Nefrologii

  Klinika

   

   

  Klinika Pediatrii i Nefrologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowego oraz patologii okresu noworodkowego.

  Nasza baza diagnostyczno-terapeutyczna to 32 łóżka podzielone na: odcinek dzieci starszych-13 łóżek ,odcinek noworodkowo-niemowlęcy-13 łóżek, Pododdział Dializ z 6 łóżkami, 2 stanowiskami do hemodializ i 1 do ostrej dializy otrzewnowej, pracownie diagnostyczne oraz 2 poradnie specjalistyczne (nefrologiczna, neonatologiczna).

  Prowadzimy nowoczesną diagnostykę i leczenie dzieci z ostrymi i przewlekłymi schorzeniami układu moczowego takimi jak: ostra niewydolność nerek, przewlekła choroba nerek, kłębuszkowe zapalenia nerek, wady układu moczowego, nawracające infekcje dróg moczowych, kamica układu moczowego, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych, moczenie nocne.

  W pododdziale noworodkowo-niemowlęcym dysponujemy 8 salami przeznaczonymi do leczenia noworodków oraz dzieci
  w wieku do dwóch lat.

  Leczymy noworodki z następującymi jednostkami chorobowymi: urodzone przedwcześnie i/lub z niską masą ciała, zapalenia płuc i oskrzeli nie wymagające stosowania sztucznej wentylacji , żółtaczki patologiczne, diagnostyka i leczenie wybranych wad wrodzonych. Obejmujemy leczeniem wcześniaki i ciężko chore noworodki zapewniając im pobyt w inkubatorach. Oddział dysponuje inkubatorami, lampami do fototerapii; dodatkowym sprzętem medycznym jak kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne.

  W wydzielonym Pododdziale Dializ, prowadzone są procedury zabiegowe takie jak: dializa otrzewnowa manualna oraz automatyczna, hemodializa, czy zabiegi plazmaferezy. Mamy do dyspozycji nowoczesne aparaty do automatycznej dializy otrzewnowej prowadzonej zarówno w oddziale jak i w domu pacjenta.

  Zatrudniamy pediatrów będących dodatkowo specjalistami w zakresie różnych dziedzin medycyny. Doświadczenie zawodowe zdobyli w renomowanych ośrodkach pediatrycznych w kraju i zagranicą. Większość personelu pielęgniarskiego pracującego
  w Klinice posiada wyższe wykształcenie, specjalizację pediatryczną, neonatologiczną lub anestezjologiczną oraz kwalifikacje zdobyte na kursach np. dializoterapii.

  Rodzice i opiekunowie naszych pacjentów są zachęcani, by przez całą dobę przebywali przy łóżku chorego, współpracując
  z zespołem lekarsko-pielęgniarskim. Obecność rodziców i opiekunów stwarza dziecku poczucie bezpieczeństwa. W Oddziale jest pokój zabaw wyposażony w sprzęt
  i zabawki odpowiednie do wieku naszych pacjentów. Dzieci mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych i szkolnych prowadzonych przez wykwalifikowany personel pedagogiczny.

  Wielu naszych pacjentów po zakończeniu hospitalizacji wymaga dalszej opieki specjalistycznej, która jest realizowana w Poradni Patologii Noworodka i Poradni Nefrologicznej.