Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Przejmowane szpitale.
 • Ostatnia zmiana 06.03.2013 przez Medyk Białostocki

  Przejmowane szpitale

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kazimierza Dłuskiego, zwany szpitalem zakaźnym, od 47 lat działa w obecnym miejscu - na Dojlidach. Placówka zaczęła swoją działalność  podczas I wojny światowej, gdy wystąpiła epidemia duru brzusznego. Przez wiele lat po II wojnie szpital mieścił się przy ul. Sosnowej i Branickiego. Przed laty miał tylko cztery oddziały. Teraz ma ich dziesięć, w tym pięć klinik, gdzie w sumie znajduje się 330 łóżek. Oprócz oddziału szpitalnego działa 20 specjalistycznych poradni, zakład diagnostyki laboratoryjnej oraz apteka.

   

  Szpital Gruźliczy (SP ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Warszawskiej) istnieje od 1963 roku. Jego powstanie to wielka zasługa dr Stanisława Gajewskiego (jego sylwetkę przedstawiamy w innej części „Medyka”).

  W szpitalu gruźliczym są dwa oddziały na 77 łóżek oraz przychodnia. To najmniejszy szpital w mieście, z równie małym kontraktem z NFZ. Już wcześniej samorząd województwa próbował połączyć go ze szpitalem zakaźnym, ale sprawy nigdy nie wyszły poza sferę koncepcyjną.

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.