Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Historia jednego zdjęcia - tam jest moja mama!.
  • Ostatnia zmiana 22.05.2024 przez Medyk Białostocki

Historia jednego zdjęcia - tam jest moja mama!

- Znam to zdjęcie! To studenci 1950-1955, a wśród nich moja Mama Alicja Dębniak, potem Słojewska – napisała w komentarzu pod fejsbukowym postem „Medyka” Alicja Kasprowicz.

Post dotyczył historycznego artykułu na temat powstania naszej Uczelni. Tuż po wojnie Białystok był bardzo zniszczony i naprawdę potrzeba było dużej wyobraźni, by ulokować tu uczelnię medyczną. Artykuł zilustrowaliśmy zdjęciem grupy studentów I rocznika, którzy stoją na tle zniszczonego Pałacu Branickich. Zdjęcie wykonano zimą 1951 roku.

- Moja Mama na zdjęciu stoi pierwsza z prawej strony, lekko bokiem. W jasnej czapce z daszkiem, trzyma coś w ręku – informowała nas pani Alicja.

Po wymianie kilku informacji na Messengerze, otrzymaliśmy od Pani Alicji wzruszającą historię zawodową jej mamy.

- Mama po studiach podjęła pracę w szpitalu w Łomży. Od 1958 roku już pracowała w szpitalu w Kolnie, zrobiła specjalizację I i II stopnia z chorób dziecięcych. Była ordynatorem oddziału dziecięcego. W 1991 roku odeszła na emeryturę, aby zająć się mężem, który był po wylewie (tata był dyrektorem Łomżyńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego). W 1999 roku opuściła Kolno i powróciła do Białegostoku. Zmarła w 9 listopada 2011 roku. Pochowana została na cmentarzu w Kolnie, razem ze swoim mężem Tadeuszem Słojewskim.

I jeszcze taki dodatek!

- Mama była jedną z pierwszych absolwentek UMB. Jej dwie córki, trzech zięciów, dwie wnuczki i wnuk także skończyli Wydział Lekarski UMB. Są to m.in.: prof. Grażyna Rydzewska (Warszawa) – córka, dr Ewa Zaręba - córka, dr hab. Alicja Rydzewska-Rosołowska (Białystok) - wnuczka, dr Konrad Zaręba (Białystok) – wnuk. Mój mąż dr n. med. Marek Kasprowicz, absolwent 1982, ordynator Oddziału Ginekologii w Szczytnie. I jeszcze moje dzieci: Marek Kasprowicz, absolwent 2010 r., urolog w Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie oraz Marta Kasprowicz-Furmanczyk, absolwentka 2016 r., dermatolog w Klinice Dermatologii w Olsztynie – wylicza pani Alicja.

W sumie w rodzinie Pani Alicji jest 13 osób, które ukończyły kierunek lekarski na naszej Uczelni. Przy czym bohaterka naszej opowieści ukończyła… politechnikę i budownictwo.

Sylwetka Alicji Dębniak-Słojewskiej została krótko przedstawiona w uczelnianym albumie „Historia powstania Akademii Medycznej w Białymstoku. Studenci pierwszego rocznika”. W opublikowanej notatce można przeczytać, że za swoją pracę była wielokrotnie odznaczana i wyróżniania. Otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Odznaczenie za Zasługi dla Województwa Łomżyńskiego, Odznaczenie za prace społeczne dla dobra dzieci, Odznaczenie za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Odznaczenie za Zasługi dla Ochrony Zdrowia.

PS. Kiedy w 2012 roku powstawał album „Historia powstania Akademii Medycznej w Białymstoku”, podjęto próbę identyfikacji osób znajdujących się na zdjęciu. Po przeszło 60 latach od zrobienia fotografii uznano, że stoją tam od lewej: T. Majchrzycka, Cz. Sokołowski, R. Folejewska, W. Dawidowski, D. Gierwatowska, D. Jeremicz, H. Karasewicz, S. Szmidt, A. Kiercel-Wasilewska.

Pamięć ludzka bywa zawodna. Jednak jeśli mają Państwo informacje o osobach znajdujących się na zdjęciach, prosimy o kontakt z redakcją: medyk@umb.edu.pl

bdc