Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Święto dziedzictwa akademickiego.
 • Ostatnia zmiana 15.11.2013 przez Medyk Białostocki

  Święto dziedzictwa akademickiego

  Odkrywanie czarodziejskiego świata ludzkich komórek, czyli Dzień Dziedzictwa Akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

           Uniwersytet - „mózg cywilizacji łacińskiej” - od stuleci pełni niezbywalną rolę w procesie kształtowania kultury, jest też wyrazem kondycji kultury ludzkiej. Wykształcony oficjalnie w wiekach średnich - co definitywnie każe odrzucić z niego piętno „ciemnoty” - Uniwersytet zawiera w sobie tradycje nawiązujące do starszych epok. Funkcjonujące współcześnie uniwersytety stanowią jeden z głównych elementów europejskiej kultury, zaś dziedzictwo akademickie pozostaje źródłem tożsamości. To ponad 900-letnie dziedzictwo, od Tartu do Dublina i od Oslo do Lizbony pokazuje olbrzymi wkład europejskich uniwersytetów w rozwój światowej nauki i wiedzy.  Jednak jest ono wciąż zbyt mało doceniane i w znacznym stopniu nieznane szerokiej publiczności.

           W celu podniesienia świadomości na temat znaczenia dziedzictwa uniwersytetów, UNIVERSEUM, European University Heritage Network w porozumieniu z Radą Europy, ogłosiło dzień 18 listopada Europejskim Dniem Dziedzictwa Akademickiego. Od 2010 roku w tym dniu uniwersytety europejskie organizują specjalne debaty, wystawy, warsztaty, ukazują zbiory swoich muzeów. Wszystko po to, aby zwrócić szeroką uwagę na znaczenie tych szacownych instytucji na zajmowane miejsce w kulturze i nauce.  

           W 2013 roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku po raz pierwszy dołącza się do ogólnoeuropejskich obchodów święta dziedzictwa akademickiego. Jesteśmy zarazem drugą uczelnią w Polsce, za Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, która pragnie propagować zachowane tradycje akademickie w wyznaczonym na 18 listopada święcie.

           Hasło tegorocznych obchodów „W głąb króliczej nory” nawiązuje do utworu Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”. Przygody Alicji zaczynają się, gdy podążając za Białym Królikiem wpada do nory i odkrywa czarodziejski świat. UNIVERSEUM uznało to za dobry temat do ukazania dziedzictwa akademickiego, które często jest ukryte przed szerszą społecznością. Z drugiej zaś strony stanowi otwartą bramę do produkcji wiedzy i jest doskonałym momentem do zaprezentowania naukowców, laboratoriów, narzędzi używanych na tzw. „zapleczu badań naukowych”.  

  W ten dzień, 18 listopada, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odkrycia czarodziejskiego świata ludzkich komórek. Swoje zaplecze badań nad morfologiczną diagnostyką raka zaprezentuje Zakład Patomorfologii Lekarskiej UMB. Program obchodów akademickiego święta obejmuje: wykład popularnonaukowy na temat diagnostyki raka (godz. 12.00, Aula Wielka), zwiedzanie zakładu, podczas którego uczestnicy poznają drogę próbki tkankowej od otrzymania materiału do diagnozy oraz oglądają preparaty histo- i cytologiczne przy użyciu mikroskopów świetlnych i programu multimedialnego z użyciem zeskanowanych preparatów (13.30-15.15 Collegium Pathologicum UMB). Organizatorami obchodów są: Zakład Patomorfologii Lekarskiej, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz Biuro Promocji i Rekrutacji UMB. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prowadzone będą zapisy telefoniczne 085 748 54 67 (szczegółowe informacje w Muzeum). Wszystkie osoby chętne do poznania tegoż tajemniczego świata ludzkiej komórki serdecznie zapraszamy.      

  Magdalena Grassmann

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.