Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Doktorat a rewolucja - wystąpienie Karoliny Nowak przewodniczącej Samorządu Doktorantów UMB.
  • Ostatnia zmiana 05.11.2019 przez Medyk Białostocki

1 października na polskich uczelniach wyższych rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020. (…) Nie możemy jednak zapomnieć, że oprócz studentów oraz kadr naukowych, rok akademicki inaugurują również doktoranci. Co więcej, w aspekcie kształcenia doktorantów, rok akademicki 2019/2020 nabiera szczególnej wagi. Bo oto, jesteśmy świadkami rewolucji w procesie ich kształcenia i powstania pierwszej w historii naszej uczelni Szkoły Doktorskiej.

Tylko czy my, społeczność akademicka UMB, jesteśmy gotowi na wprowadzenie instytucji szkół doktorskich? Oczywiście od strony formalnej mamy wszystko gotowe - powstały regulaminy i program kształcenia, rekrutacja do szkoły doktorskiej jest już dawno zakończona.

A jednak wciąż zastanawia mnie, czy aby na pewno jesteśmy gotowi na zmianę myślenia o doktorantach? (…) Doktorat to nie jest piaskownica, w której - zamiast piaskiem - bawimy się odczynnikami. Doktoranci szkoły doktorskiej to już nie będą studenci studiów III stopnia. Doktoranci, w myśl Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, to są młodzi naukowcy. Młodzi naukowcy, od których będzie się wymagać o wiele więcej niż od ich starszych koleżanek i kolegów.

Czas spędzony na doktoracie powinien być okresem obfitującym w naukowe wyzwania i okazje, powinien to być czas, w którym młodzi ludzie stawiają pierwsze kroki w świecie nauki. Pod okiem opiekunów naukowych doskonalą warsztat badacza, wykonują pierwsze eksperymenty, uczą się, jak komunikować się z innymi naukowcami. Obiektywnie patrząc, jest to czas, który rzutuje na każdy kolejny etap ich kariery naukowej.

Dlatego też z okazji inauguracji nowego roku akademickiego, doktorantom naszej uczelni chciałabym życzyć, aby wasi opiekunowie naukowi i promotorzy wymagali od Was rzeczy niemożliwych, bo jestem pewna, że możecie pokazać o wiele, wiele więcej. Życzę Wam, niewyczerpanych pokładów pasji do pracy naukowej i spotkania na Waszej drodze prawdziwie wartościowych ludzi. Życzę Wam również, abyście po 4 latach edukacji, stanęli w tym miejscu, w którym teraz stoję ja, w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, i z dumą obronili stopień naukowy doktora. (…)

Opr. bdc, skróty od redakcji