Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nasz uczelniany Advances punktuje.
  • Ostatnia zmiana 27.10.2017 przez Medyk Białostocki

Nasz uczelniany Advances punktuje

1,364 – to najnowszy współczynnik Impact Factor (IF) czasopisma naukowego UMB Advances in Medical Sciences. To jedyne naukowe pismo w naszym regionie notowane na prestiżowej liście filadelfijskiej.

„Advances in Medical Sciences” powstał w 1955 roku i pierwotnie nosił tytuł „Roczniki Akademii Medycznej w Białymstoku (Annales Academiae Medicae Bialostocensis). Publikowane są w nim artykuły dotyczące najnowszych osiągnięć z dziedziny nauk medycznych i pokrewnych. Pismo wydawane jest w Białymstoku, ale publikują w nim naukowcy z całego świata.

Współczynnik oddziaływania, czyli IF czasopisma naukowego określa jego prestiż. Ocena ta wydawana jest corocznie i w skrócie odnosi się do jakości i cytowalności zamieszczanych tam artykułów. Im IF jest wyższy, tym większy jest prestiż czasopisma. Advances notuje ciągły wzrost od 2012 roku. Po raz pierwszy IF naszemu czasopismu przyznano mu w 2009 roku.

- W świecie nauki pozycję i prestiż czasopisma naukowego buduje się bardzo powoli, jest to wynikiem zaangażowania i ciężkiej pracy całego zespołu. A nam udaje się rok do roku być co raz wyżej ocenianym. To bardzo cieszy – mówi redaktor naczelny „Advances” prof. Jacek Nikliński.

Prof. Nikliński redaktorem naczelnym - wtedy jeszcze Roczników AMB - został w 2002 r. Dwa lata wcześniej pismo wypadło z listy Medline, czyli największej na świecie bazy danych czasopiśmiennictwa dotyczącego nauk biomedycznych prowadzonej przez U.S. National Library of Medicine (USA). W efekcie w redakcji doszło do wielu zmian. W 2006 roku „Roczniki” przekształciły się w Advances in Medical Sciences. W 2009 r. po raz pierwszy pismo znalazło się na liście filadelfijskiej. W 2014 r. - trafiło pod skrzydła Elsevier, czyli jednego z najbardziej prestiżowych wydawnictw medycznych na świecie. W efekcie trafiło do globalnych baz wydawniczych tego potentata, do których dostęp ma 11 mln odbiorców (ci zaś pobierają z jego baz ćwierć miliarda artykułów rocznie).

- To wszystko przekłada się to na jeszcze większą liczbę przysyłanych do nas artykułów. Pomimo, że są one coraz lepsze, oznacza to dla nas konieczność jeszcze bardziej wnikliwej ich selekcji – dodaje prof. Nikliński.

Z czasopismem współpracuje w ramach wolontariatu 4,2 tys. (!) recenzentów. To właśnie oni stoją za wyszukiwaniem tych najlepszych treści i pilnują poziomu pisma. W 2016 r. przysłano do redakcji prawie 550 artykułów naukowych. 90 proc. z nich trzeba było odrzucić. Rocznie na łamach Advances in Medical Sciences mieści się tylko ok. 60 tekstów.

- Otrzymujemy prace naukowe praktycznie z całego świata. Równie dużo pochodzi z polskich ośrodków naukowych. Jedynym kryterium ich kwalifikacji do druku jest nowatorski charakter i jakość naukowa– dodaje prof. Nikliński.

Redakcyjne plany na przyszłość są bardzo konkretne: jeszcze większe umiędzynarodowienie pisma i coraz wyższy Impact Factor. Redakcja chce szeroko otworzyć się na naukowy rynek azjatycki i tam pozyskiwać wartościowe publikacje. A to dlatego, że szereg tamtejszych ośrodków naukowych prezentuje niesamowicie wysoki poziom naukowy i niejednokrotnie są one liderami światowymi w określonych dziedzinach naukowych.

Wojciech Więcko

Skład redakcji Advances in Medical Sciences

Editor-in-Chief

Jacek Nikliński, Medical University of Bialystok, Poland