Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Medale i odznaczenia .
  • Ostatnia zmiana 06.12.2018 przez Medyk Białostocki

Medale i odznaczenia

Inauguracja roku akademickiego to okazja do nagrodzenia i wyróżnienia pracowników uczelni za ich dokonania oraz osiągnięcia.

Medale za długoletnią służbę

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, na wniosek ministra zdrowia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostają:

• Pani prof. dr hab. Halina Kemona
    • Pan prof. dr hab. Marian Tomasiak

Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony ustawą z dnia 8 stycznia 1938 roku. Medal nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności po wówczas obowiązujących odznaczeniach państwowych, a przed odznaczeniami zagranicznymi.

Srebrny Krzyż Zasługi

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

• Pani dr hab. Anna Małgorzata Kierklo
    • Prof. dr hab. Karol Kamiński

Krzyż Zasługi - w trzech stopniach: złotym, srebrnym i brązowym - nadawany jest za zasługi dla państwa lub obywateli, wyróżnienie ustanowione zostało na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej. Początkowo było to najwyższe odznaczenie dla osób cywilnych. Krzyż Zasługi nosi się na lewej stronie piersi, zawieszony na wstążce.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej

odznaczeni zostali:

• Pan prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski
    • Pan prof. dr hab. Dariusz Lebensztejn
    • Pan dr n. med. Lech Trochimowicz

Medal Komisji Edukacji Narodowej ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli, która przewidywała, że nadawany będzie „osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania”. Od 16 kwietnia 2010 może być nadawany pośmiertnie.

Nagrody Ministra Zdrowia

W tym roku minister przyznał:

• Nagrodę indywidualną za wybitne osiągnięcia organizacyjne prof. dr. hab. Adrianowi Chabowskiemu

• Nagrodę zespołową za osiągnięcia dydaktyczne:

- Prof. dr hab. Małgorzacie Pietruskiej,

- Dr Ewie Dolińskiej,

• Nagrodę indywidualną naukową za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego Panu dr. hab. Michałowi Ciborowskiemu.

Opr. bdc