Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wystąpienie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego .
  • Ostatnia zmiana 06.12.2018 przez Medyk Białostocki

    Wystąpienie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

    - Jest mi niezmiernie miło, że mogę wziąć udział w inauguracji nowego roku akademickiego na uczelni, której sława jest coraz bardziej znana w całej Polsce – rozpoczął swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

    Bardzo dziękuje wszystkim pracownikom naukowym (co widać z Warszawy), że wkładają tutaj dużo serca, pasji i myślą o przyszłości tej uczelni oraz kształcenia medycznego w Polsce.

    Macie fantastyczne osiągnięcia. Często, gdy jedziemy z panem ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim tam, gdzie rozmawiam o innowacjach, to słyszymy o Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, Chciałem bardzo serdecznie tego pogratulować, bo to wcale nie było oczywiste, że można będzie tu zbudować tak znakomitą jednostkę dydaktyczno-naukową. Do tych podziękowań, które pan rektor skierował do wielu osób, bez których tego wielkiego sukcesu by nie było, chciałem dorzuć jeszcze jedną cegiełkę. Chodzi mi o poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 roku pół miliarda złotych w wieloletnim programie na rozwój uczelni zostało przeznaczone przez ówczesny rząd [chodzi o modernizację szpitala klinicznego - red.]. Skądś te środki trzeba brać, żeby można było finansować rozwój nauki. A ten rozwój jest bezprecedensowo szybki i najbardziej rozwiniętych krajach świata jest w coraz bliższej korelacji z gospodarką.

    Dlatego właśnie w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” uważamy medycynę i usługi medyczne za jeden z flagowych programów dotyczących rozwoju gospodarczego w ogóle. Za to chciałem podziękować kadrze naukowej, dydaktycznej i studentom UMB, ponieważ właśnie tutaj te najnowsze rozwiązania z użyciem najnowszych technologii, big data, uczenia się maszyn są realizowane. Dlatego z ogromną przyjemnością mogę powiedzieć, że przyznany został państwu grant w wysokości 50 mln zł z budżetu państwa polskiego na centrum badań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do szerokich zastosowań medycznych w służbie zdrowia.

    Chciałbym w tym miejscu podkreślić zasadniczy krok w kontekście w Konstytucji dla nauki, który wykonaliśmy w kierunku uczelni regionalnych. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć z dwa z trzech miliardów złotych na uniwersytety nie pierwszoplanowe. Nie te, które od razu przychodzą na myśl, kiedy dzielone są środki na naukę. Te dwa miliardy przeznaczone zostaną na uniwersytety regionalne, takie jak UMB, by pomogły w budowie konkurencyjnej aparatury, czy procesów dla powstania kolejnych osiągnięć. To taka nagroda za to, co państwo zrobiliście do tej pory. (…)

    Jeden z naszych artystów Stanisław Jerzy Lec powiedział: Przyszłość nie będzie taka jak kiedyś.

    To dość karkołomne sfomułowanie, ale jest w nim dużo racji. Kiedyś przyszłość wydawała się dużo prostsza. Kiedy ja się uczyłem, to myślę, że po 10 i 20 latach studenci uczyli się tego samego prawa czy ekonomii. Dziś, zwłaszcza na kierunkach technicznych czy medycznych, studenci wręcz powinni prosić swoich profesorów, żeby nie uczyć się z tych samych pożółkłych karteczek sprzed wielu lat. Bo ta wiedza tak galopuje do przodu, że trzeba odkrywać ją wraz ze studentami. Poszukiwać tych nowych obszarów naszej niewiedzy i w oparciu o nią budować naszą rzeczywistość w służbie zdrowia (…).

    Patrząc na rozwój polskiej nauki, uniwersytetów medycznych, zdajemy sobie sprawę jak ważne jest kształcenie. Dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie naborów studentów medycyny. Dziś na studiach stacjonarnych jest to 4,6-4,7 tys. studentów. To wzrost o 50 proc. względem poprzednich kilku lat. (…)

    My dzisiaj szukając tych obszarów życia gospodarczo-społecznego, które w największym stopniu będą mogły przynieść korzyść Polakom, patrzymy w szczególności na medycynę, na służbę zdrowia. Bo po pierwsze jest tam człowiek, którego leczymy, chory, którym może być każdy z nas. Po drugie jest to rozwój obszarów takiej wiedzy, która nie śniła się nawet filozofom. W tych obszarach wierzę, że nie musimy doganiać bogatych krajów zachodu, a mamy szanse od razu je przeskoczyć, przegonić. Tak jak to robi UMB. (…)

    Not. bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.