Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Odważ się być mądrym - wystąpienie Alana Tkaczuka, przewodniczącego Samorządu Studentów UMB.
  • Ostatnia zmiana 13.11.2020 przez Medyk Białostocki

- Bardzo się cieszę, że po upływie kilku miesięcy znowu możemy się spotkać w większym gronie. Co prawda nadal musimy przestrzegać wielu zasad i obostrzeń, ale jednak mamy możliwość w sposób podniosły, uroczysty, celebrować inaugurację, ba! Jubileuszową, 70. w historii naszej Alma Mater!

Poprzedni rok akademicki był inny niż te dotychczasowe, myślę, że wielu z nas tak uważa ze względu na epidemię. Przyszła nagle i zmusiła każdego z nas do wielu zmian, tych małych i tych dużych. Mieliśmy świętować 70 lat UMB, ale zdrowie i życie jest najważniejsze. Zostaliśmy postawieni w nowej dla większości z nas sytuacji, a kształcenie przeszło w formę zdalną. Mimo to nasi studenci nie przeszli obojętnie i wsparli nasze szpitale kliniczne oraz pracowników ochrony zdrowia zarówno poprzez akcję Zbroimy Medyków, czy wolontariat.

Musimy jednak pamiętać, że studia medyczne to także ćwiczenia z pacjentem, praktyka i żadna metoda na odległość nie pozwoli nam zdobyć i uzyskać tylu umiejętności, co tradycyjne kształcenie. Dlatego cieszymy się, że z 1 października mogliśmy chociaż w jakimś stopniu wrócić do tych tradycyjnych form zajęć (…).

Mam ogromną radość powitać także dzisiaj studentów pierwszego roku naszej Alma Mater. Głęboko wierzę, że podjęliście właściwą decyzję przy wyborze kolejnego kroku w Waszym życiu. Przekonacie się, że studia to wspaniały czas, czas nie tylko ciągłej nauki, ale także czas poznawania, odkrywania, przyjaźni, a nawet i miłości. To także czas samodzielnych decyzji i tak naprawdę tylko od Was zależy, jak go przeżyjecie (…).

Chciałbym zakończyć słowami: Sa­pere aude [Odważ się być mądrym] (Horacy). I pamiętajmy, że każda napotkana trudność może nas wznieść jeszcze wyżej! Wszystkiego dobrego! Dziękuję.

Opr. bdc