Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Świat potrzebuje naukowców - wystąpienie Karoliny Nowak, przewodniczącej Samorządu Doktorantów UMB .
 • Ostatnia zmiana 13.11.2020 przez Medyk Białostocki

  Świat potrzebuje naukowców - wystąpienie Karoliny Nowak, przewodniczącej Samorządu Doktorantów UMB

  - Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 jest uroczystością wyjątkową. Przez okres funkcjonowania uniwersytetu zmieniło się wiele. Zaczynaliśmy jako Akademia Medyczna, do której w pierwszym roku funkcjonowania przyjęto zaledwie 168 studentów. Dysponowaliśmy ograniczonymi zasobami lokalowymi i skromnym zapleczem naukowo-badawczym. Mimo trudności, pierwszy Rektor AMB Pan profesor Tadeusz Kilanowski wraz z ówczesną kadrą naukową, podjęli się wyzwania, jakim była edukacja studentów. 

  70 lat później, na Uniwersytecie kształci się ponad 5 tys. studentów i blisko 300 doktorantów (…).

  Jednak pomimo niezaprzeczalnego progresu, jaki osiągnęliśmy, podobnie jak Profesor Tadeusz Kilanowski, musimy się mierzyć z wyzwaniami.

  Na każdym kroku musimy udowadniać, że świat potrzebuje naukowców. W przeciwieństwie do rzeczywistości sprzed 70 lat, kiedy dostęp do informacji był utrudniony, dziś, z każdej strony jesteśmy bombardowani tysiącami newsów i komunikatów. Powszechny dostęp do informacji jest zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym, jednak często zamykani jesteśmy w pułapce informacji niesprawdzonych lub fałszywych. Dostawcom takich treści niejednokrotnie zależy nie na rzetelnym przedstawianiu sytuacji, a na sensacyjnym tytule. Ponadto każdy użytkownik internetu w ciągu zaledwie 5 minut może zostać „ekspertem” w wybranej przez siebie dziedzinie. Zamiast wizyty u lekarza specjalisty, pacjenci diagnozują się za pomocą porad paramedycznych. Wciąż dla wielu osób podstawowym źródłem informacji o zasadności stosowania szczepień są posty na Facebooku, a przebieg pandemii jest oceniany przez pryzmat wypowiedzi publikowanych na Twitterze. 

  W dużym stopniu, to właśnie my, naukowcy, możemy odmienić obecną sytuację. Nie możemy pozostawać zamknięci w murach uczelni i komunikować się tylko i wyłącznie ze środowiskiem akademickim. Naszą misją, oprócz działalności naukowo-dydaktycznej, jest także popularyzacja zdobytej wiedzy. Wychodząc poza mury UMB bądźmy ambasadorami zweryfikowanych za pomocą metod naukowych faktów. Głośno dementujmy mity o tym, że ziemia jest płaska, a z koronawirusa można się wyleczyć pijąc wodę utlenioną (…).

  Opr. bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.