Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prawda, że piękny dzień - wystąpienie prof. Algirdasa Utkusa z Uniwersytetu w Wilnie.
 • Ostatnia zmiana 16.10.2012 przez Medyk Białostocki

  Prawda, że piękny dzień - wystąpienie prof. Algirdasa Utkusa z Uniwersytetu w Wilnie

  W imieniu Uniwersytetu Wileńskiego, Wydziału medycznego gratuluję rozpoczęcia roku akademickiego.

   

  Drodzy tegoroczni studenci! Wybraliście zaszczytny zawód lekarza i przez pewien okres w waszym życiu wykładowcy będą dla was jak starsi bracia i siostry, których powinniście słuchać. A oni w zamian będą udzielać wam wiedzy teoretycznej i cennych umiejętności praktycznych, tak potrzebnych na wybranej drodze. Dziś w waszym życiu wyjątkowy dzień. Początek samodzielnego życia, zawodowej działalności. Od dziś zacznie się ciekawy okres życia studenckiego, który zapamiętacie na całe życie i z tej okazji chciałbym zacytować Bruno Ferrero:

  „Dzień zaczął się źle i kończył się jeszcze gorzej. Jak zwykle autobus był przepełniony. Podczas gdy popychano mnie na wszystkie strony, mój smutek wzrastał. Nagle usłyszałam głos dobywający się z przedniej części autobusu: - Prawda, że piękny dzień?

  Z powodu tłoku nie widziałam mężczyzny, ale słyszałam, jak opisywał wiosenny pejzaż, zwracając uwagę na zbliżający się kościół, park, cmentarz, koszary strażackie. Wkrótce wszyscy pasażerowie spoglądali przez okna autobusu. Entuzjazm był tak zaraźliwy, że zaczęłam się uśmiechać po raz pierwszy tego dnia.

  Dojechaliśmy do mojego przystanku. Kierując się z trudem ku wyjściu, spojrzałam na naszego przewodnika. Był to człowiek dość otyły, o czarnej brodzie, w ciemnych okularach, trzymający białą laskę. Był niewidomy. Wysiadłam z autobusu i nagle całe moje napięcie znikło. Niewidomy pomógł mi przejrzeć: dostrzegłam, że mimo tego iż czasami źle się sprawy układają, choć wszystko wydaje się smutne i ciemne, świat nadal jest piękny. Nucąc biegłam po schodach do mojego mieszkania. Nie mogłam doczekać się chwili, by móc pozdrowić moich bliskich słowami: Piękny dziś dzień, prawda?”. [Fragment opowiadania „Tam na dole” - red.].

  Jeszcze raz gratuluję, mówiąc wam: Piękny macie dziś dzień, prawda?

   

  Prof. Algirdas Utkus jest dziekanem Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.