Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Minister zdrowia w UMB na konferencji nt. Centrum Urazów Wielonarządowych.
 • Ostatnia zmiana 22.03.2013 przez Medyk Białostocki

  Minister zdrowia w UMB na konferencji nt. Centrum Urazów Wielonarządowych

  Liczba ofiar wypadków komunikacyjnych stale rośnie, wysoka jest też śmiertelność przedszpitalna i wczesnoszpitalna uczestników takich zdarzeń (nawet 2-3 razy większa niż w innych krajach europejskich). Aby pomoc w takich przypadkach była bardziej skuteczna, w Ministerstwie Zdrowia powstała idea stworzenia centrów leczenia najcięższych obrażeń. W Polsce powstało 14 Centrów Urazów Wielonarządowych, w tym jedyne w województwie podlaskim, powstało w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

  Wybór naszego szpitala nie był przypadkowy. USK w Białymstoku jest bowiem najnowocześniejszą i największą publiczną placówką służby zdrowia na Podlasiu. Szpital zatrudnia zespół wybitnych specjalistów oraz dysponuje pełno profilowym zapleczem diagnostycznym i klinicznym (posiada ponad 800 łóżek, na których rocznie leczonych jest około 37 tys. pacjentów, działa 18 sal operacyjnych oraz jest ponad 20 łóżek intensywnej terapii).

  Początki tworzenia centrum datuje się od 2011 roku. Trafiają tu pacjenci najciężej poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, z wielonarządowymi obrażeniami. Przez całą dobę w USK dyżurują specjalne zespołu urazowe (tzw. „trauma teamy”) złożone z anestezjologa, chirurga, ortopedy i specjalisty z medycyny ratunkowej. Przygotowani są oni na przyjęcie nawet kilku rannych osób naraz. Osoby, które są przywożone do naszego szpitala mogą liczyć na szybką diagnostykę i właściwe leczenie, tak żeby skutki powikłań powstałych w wyniku wypadku były jak najmniejsze.

  Stworzenie Centrum Urazów Wielonarządowych w USK w Białymstoku kosztowało 11 230 800 zł. Wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 9 546 180 zł, zaś z budżetu państwa 1 684 620 zł. Za te pieniądze został zakupiony sprzęt na te oddziały, na które najczęściej trafiają pacjenci z urazami wielonarządowymi m.in. do Kliniki Neurochirurgii, Ortopedii i Traumatologii, Chirurgii Klatki Piersiowej, Klinik Chirurgii Ogólnej, na blok operacyjny i Szpitalny Oddział Ratunkowy.

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.