Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Feria barw - wernisaż Małgorzaty Limon.
 • Ostatnia zmiana 25.01.2013 przez Medyk Białostocki

  Feria barw - wernisaż Małgorzaty Limon

  Feeria barw – ten zwrot chyba najlepiej opisuje obrazy, które z Gdańska do Białegostoku przywiozła młoda malarka Małgorzata Limon. Wernisaż jej prac odbył się we środę (23.01) w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

  Artystka jest ubiegłoroczną absolwentką gdańskiej ASP na wydziale malarstwa i grafiki. Choć pochodzi z Gdańska, to do wizyty w Białegostoku namówił ją tata – profesor genetyki, który przyjeżdżał do UMB w sprawach zawodowych. W bibliotece pokazała m.in. kilka swoich najnowszych obrazów, które były elementem jej pracy dyplomowej pt. „tête-à-tête” stworzonej w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

  Wszystkie cechują się niesamowitą kolorystyką. Żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony…  Wszystkie barwy są żywe i bardzo intensywne.

  - One [kolory-red.] są zaczerpnięte z natury – opowiada Małgorzata Limon. - Robię dużo fotografii, które potem przeglądam i te kolory biorę prosto z kwiatów, drzew i przekładam je na paletę. Np. maki w Turcji mają niesamowite czerwone pigmenty i długo szukałam takiej farby, żeby oddała tę wyrazistość. Nawet niebo nie wszędzie jest takie samo. W krajach południowych jest bardziej intensywne. U włoskich malarzy niebo jest bardziej niebieskie niż u nas. U nas jest połączone z szarością.

  Na obrazach namalowane są twarze osób, które w jakiś sposób przewinęły się przez życie malarki. Jednak w większości przypadków nie znajdziemy ich całych sylwetek. Te zasłaniają patchworkowe kompozycje barwnych tkanin, inspirowanych kulturą turecką i bizantyjską ornamentyką. To właśnie na nich zapisana jest historia tych ludzi. Jaka? Tego autorka nie chce zdradzać. Dla niej to pamiętnik, który ma bardzo osobisty wymiar. Dlatego każdy widz musi sam stworzyć własną opowieść o danym obrazie.

  Prace Małgorzaty Limon to w rzeczywistości pokaźne obrazy. Jednak wielkość płótna dwa na pięć metrów jej nie przeraża.

  - Na takim dużym formacie lepiej się pracuje. Jest większy rozmach, można się rozmalować. Za to później ciężko jest wrócić do mniejszego formatu, zamknąć się w nim – śmieje się.

  Prace Małgorzaty Limon można oglądać w sali multimedialnej Biblioteki Głównej UMB w godzinach pracy placówki (poniedziałek 8-16, wt-pt – 8-20, sobota – 9-15) do 13 lutego.

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.