Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Podpisanie umowy na modernizację "starej" części szpitala klinicznego.
  • Ostatnia zmiana 19.11.2013 przez Medyk Białostocki

Podpisanie umowy na modernizację "starej" części szpitala klinicznego

W poniedziałek (11.02) w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku podpisana została umowa na realizację II etapu inwestycji „Przebudowy i rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku” .

Przetarg na przebudowę i modernizację budynków starej części szpitala wygrała firma Budimex S.A. Kontrakt opiewa na kwotę prawie 170 mln zł.

Ze strony UMB umowę podpisał kanclerz mgr Konrad Raczkowski, firmę Budimex reprezentował dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Wschód Radosław Górski.

Planowana przebudowa obejmuje całkowitą modernizację klinik, korytarzy, a także holu. Powstaną również nadbudowy nad budynkami, gdzie obecnie znajdują się SOR i Klinika Kardiologii Inwazyjnej. Po modernizacji największą powierzchnię będzie miała Klinika Hematologii. Co prawda nie przybędzie tam zbytnio łóżek (ich liczba zwiększy się z 30 do 37), ale zdecydowanie poprawią się warunki leczenia. Zamiast sal wieloosobowych będą, co najwyżej 1-2 osobowe z sanitariatami. Powstanie również 5-łóżkowy, spełniający wszystkie standardy (m.in. posiadający specjalne śluzy) pododdział przeszczepu szpiku. Podobnie polepszy się standard leczenia we wszystkich pozostałych klinikach. Nowością będzie również stacja dializ (zaplanowana jest ona w miejscu, gdzie obecnie mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy), a także Ośrodek Badań Klinicznych. Na całym V piętrze – gdzie obecnie znajdują się kliniki: endokrynologii, reumatologii, urologii i chirurgii – będzie się mieścić administracja szpitala. W ramach umowy Budimex będzie również odpowiadał za alokację klinik, a także będzie musiał wybudować wielopoziomowy parking (ma się znajdować między budynkiem szpitala a ul. Waszyngtona).

- Udało się nam zawrzeć umowę na remont tzw. starej części szpitala. Jest ona ostatnim elementem wielkiej modernizacji szpitala klinicznego. W starej części szpitala wyremontowane zostaną te kliniki, które do tej pory takiego remontu nie przeszły. Część klinik zmieni swoje lokalizacje. A na koniec będziemy mieli cały nowoczesny szpital. Już się nie rozróżni starej i nowej części od siebie, bo obie będą nowe. Zakładamy, że prace budowlane zakończą się w 2017 roku, ale chcemy rozmawiać z wykonawcą o przyśpieszeniu tego terminu - stwierdził tuż po podpisaniu umowy kanclerz UMB Konrad Raczkowski.

Firma Budimex jest również głównym wykonawcą nowych budynków szpitala. Gmachy, łącznie z elewację są już gotowe, obecnie montowane są tam instalacje, trwają prace wykończeniowe i wyposażanie. Według harmonogramu prawdopodobnie już jesienią rozpoczną się translokacje pierwszych klinik.

Zaś wiosną 2014 roku robotnicy Budimexu przeniosą się do starej części szpitala.

- Ten obiekt trochę różni się od tego, który obecnie realizujemy [budowa nowej części szpital – przyp.]. Najbardziej obawiam się alokacji klinik i faktu, że będziemy działali na żywym organizmie. Przecież szpital musi być cały czas czynny, więc musimy pogodzić z jednej strony jego funkcjonowanie, z drugiej - rozbudowę, przebudowę, remonty i przeprowadzkę. Jeżeli przeprowadzki pójdą sprawnie, to ja o prace budowlane się nie boję - ocenia Robert Górski, dyrektor Budimiexu.

Cała inwestycja (warta ponad 500 mln zł) ma się zakończyć do 2017 r.