Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Buduje się laboratorium bioinformatyki UMB.
  • Ostatnia zmiana 31.07.2013 przez Medyk Białostocki

    Buduje się laboratorium bioinformatyki UMB

    Taki obiekt mają tylko najlepsze ośrodki naukowe na świecie. W kraju i tej części Europy to będzie nowość. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczął budowę laboratorium bioinformatycznego. Pierwsze łopaty wbito w ziemię 21 czerwca.

    Dzisiejsza medycyna czy nauka, od komputerów już nie stroni. Dzięki nim bardzo szybko uzyskujemy potrzebne nam obliczenia. Jednak ciągły rozwój informatyzacji powoduje, że lekarz czy naukowiec trafia na bariery. Ilość danych generowanych przez współczesne komputery jest tak wielka, że aby wyciągnąć z nich właściwe wnioski, trzeba umieć zapanować nad ciągami liczb. Np. badanie genomu jednego pacjenta, wykonane przez urządzenie do sekwencjonowania genomowego, to zbiór ponad trzech milionów rekordów, co przekłada się na wygenerowanie w ciągu jednego dnia danych zajmujących ponad 20 GB pamięci. A to jest tylko jeden pacjent i tylko jeden dzień jego badań.

    Sposoby poradzenia sobie z tym są w zasadzie dwa: albo naukowiec sam nauczy się obróbki i analizy statystycznej, i przy okazji pozna zasady programowania, w efekcie czego przestanie się rozwijać w swojej dziedzinie, albo trzeba stworzyć warunki, by wykształcić takich specjalistów. Ten drugi wariant praktykowany jest na Zachodzie Europy i w USA. Teraz z tamtych doświadczeń chce skorzystać nasza uczelnia.

    Łopaty w ziemię

    - Powstanie tu system komputerowy, jakiego w Polsce nigdzie nie ma - zachwala inwestycję prof. Jacek Nikliński, rektor UMB. Pieszczotliwie laboratorium bioinformatyczne nazywa „wisienką na torcie”.

    W obrębie pomiędzy zapleczem Collegium Pathologicum, ulicami Wojskową i Waszyngtona, firma Polbud rozpoczęła już budowę uczelnianego centrum bioinformatycznego. Będzie to jeden z elementów Centrum Badań Innowacyjnych UMB. Warto przypomnieć, że CBI zostało przed rokiem wyróżnione tytułem Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, który jest przyznawany tym, którzy wyznaczają kierunki w rozwoju polskiej nauki.

    Centrum informatyczne będzie się składać z trzech części: 1. obiektu badawczo-seminaryjnego (wspólna przestrzeń dla badaczy z różnych ośrodków, która pozwoli im na łączność z każdym miejscem na świecie i przesyłanie dużych ilości danych), 2. laboratorium bioinformatycznego (najważniejsza część obiektu, którego sercem będzie potężna serwerownia zdolna udźwignąć konieczne obliczenia; dodatkowo znajdą się tu pracownie badawcze) oraz 3. pomieszczeń do pracy ekspertów (tu będą mogli indywidualnie pracować naukowcy spoza uczelni, uczestniczący w projektach uczelnianych).

    Na potrzeby inwestycji zostanie zaadaptowana opuszczona kamienica, która stoi na tym terenie. Zostanie gruntownie przebudowana. Poza tym budowlańcy wkopią się w ziemię, by tam stworzyć nowe sale wykładowe i seminaryjne. Planuje się, że na dachu nad tymi pomieszczeniami będzie rosła trawa.

    Uczelnia przykłada wielką wagę do spraw związanych z łącznością i transmisją danych z obiektu. Chodzi o współpracę z najlepszymi ośrodkami naukowymi na świecie, a także z ich najlepszymi uczonymi. Nie ma co ukrywać - szansa, że światowe gwiazdy nauki przybędą do Białegostoku ze Stanów Zjednoczonych na dzień czy dwa, jest niewielka. Zupełnie inaczej sprawa mogłaby wyglądać, gdyby naukowcy mogli poprowadzić dwugodzinny wykład online czy skonsultować wyniki badań.

    Wsparcie z UE

    - Inwestycję uda się nam zrealizować dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Nasz projekt wygrał konkurs i pokonał ponad setkę innych wniosków o wsparcie - mówi rektor Nikliński.

    Cała inwestycja będzie kosztowała 11,3 mln zł. Powierzchnia nowych budynków będzie wynosić 1,1 tys. mkw. Co ważne, wszystkie obiekty będą ze sobą połączone specjalnymi łącznikami, tak by nie było konieczności wychodzenia na zewnątrz. By zwiększyć funkcjonalność kompleksu, dodatkowo zostanie on połączony z Collegium Pathologicum, aby umożliwić korzystanie ze zlokalizowanej tam dużej auli wykładowej.

    Wszystko ma być gotowe do połowy 2014 roku. Stan surowy zamknięty obiektu przewidziany jest na styczeń 2014 r. Od czerwca 2014 r. rozpoczęłoby się urządzanie pracowni i wtedy powoli mogliby się wprowadzać naukowcy.

    bdc

     

     

    UMB wraz z nowym rokiem akademickim uruchamia niezwykłe studia doktoranckie. W ramach KNOW - we współpracy z Center for Statistics (CenStat), Hasselt University (Belgia), Center for Metabolomics and Bioanalysis (CEMBIO), University San Pablo-CEU (Madryt, Hiszpania) oraz Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk – stworzyło interdyscyplinarne trzyletnie studia III stopnia w języku angielskim, które stwarzają unikalną możliwość poznania innowacyjnych technik badawczych i obliczeniowych oraz ich zastosowania w genomice, proteomice, metabolomice i immunologii. Doktoranci będą mogli brać udział w realizacji nowatorskich projektów naukowych realizowanych przy współpracy wybitnych naukowców z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie.

    A nowobudowany obiekt ma być jednym z miejsc, w którym w przyszłości będą się kształcić i pracować doktoranci.

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.