Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Koniec remontu Collegium Pathologicum .
  • Ostatnia zmiana 03.07.2013 przez Medyk Białostocki

    Koniec remontu Collegium Pathologicum

    Niewiele ponad 30 lat od powstania Collegium Pathologicum ponownie odzyskało swoją świetność. Zakończył się trwający dwa lata i wart ponad 11 mln zł remont.

    Idea zbudowania obiektu narodziła się w głowie byłego rektora UMB prof. Ludwika Komczyńskiego. To dzięki jego staraniom udało się zdobyć fundusze na inwestycję, a także lokalizację. W końcu lat 60-tych XX wieku resort zdrowia nie dysponował nadmiarem środków. Wybierano pomiędzy ośrodkiem dla patologów a szpitalem dziecięcym (ten powstał w następnej kolejności). Miejsce także budziło kontrowersje. W tamtym okresie nie do wyobrażenia było, że ośrodek w którym wykonuje się sekcje zwłok, będzie stał tuż obok szpitala.

    Pierwszą łopatę w ziemię wbito w 1970 r. Po 10 latach budowy – już następca prof. Komczyńskiego, rektor zmarł w 1970 r. – prof. Henryk Franciszek Nowak wprowadził naukowców do budynku. Czas upływał, a gmach był solidnie eksploatowany. Po roku 2000 wiadomo było, że konieczny jest remont. Kłopotem był brak środków, ale też jednostek które mogłyby je przekazać. Ministerstwo nauki nie prowadziło takich inwestycji, ministerstwo zdrowia także.

    Dopiero w 2010 roku rektor prof. Jacek Nikliński uzyskał w ministerstwie nauki zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych. W efekcie za trochę ponad 11 mln zł z resortu plus środki z uczelni Collegium przeszło kapitalny remont. Ocieplono budynek i wymieniono okna, zmieniono dach, wyremontowano sale ćwiczeniowe i wykładowe, odświeżono zaplecze sanitarne. Przy okazji powstało także nowe patio studenckie, które znajduje się między łącznikami. Co ważne część przestrzeni jest zadaszona, działa na nim internet bezprzewodowy, są także gniazdka elektryczne, żeby podładować laptopa czy komórkę.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.