Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aaa… laboratorium na badania wynajmę.
  • Ostatnia zmiana 19.06.2019 przez Medyk Białostocki

    Aaa… laboratorium na badania wynajmę

    Komercjalizacja nauki to nie tylko sprzedaż osiągnięć naukowych. To także świadczenie usług badawczych dla firm i podmiotów, które potrzebują wsparcia naukowego przy realizacji własnych projektów. Właśnie ten segment wsparcia biznesu na UMB rozwija się coraz prężniej.

     

    - Najczęściej firmy zlecają nam zbadanie konkretnych substancji pod kątem chemicznym, biologicznym, czy też sprawdzenie, jak może reagować z kontakcie z organizmem ludzkim. Z punktu widzenia naukowego są to proste analizy, ale niezwykle ważne dla naszych biznesowych partnerów. Przeważnie są one punktem wyjścia do prac przy wdrożeniach produktów na rynek - mówi dr Andrzej Małkowski, szef Biura Transferu Technologii UMB.

    Coraz częściej pojawiają się też duże zlecenia, w których UMB staje się podwykonawcą przy realizacji całych fragmentów projektów badawczych. Te zlecenia zwykle zawierają już pewne elementy badań klinicznych, czy badań na zwierzętach.

    - Zachęcamy naszych naukowców, by współpracowali z przedsiębiorcami. Korzyści odniosą wszystkie strony. Firmy dostają fachowe opracowania, a naukowcy mają szansę zmierzyć się zadaniami,

     jakie stawia przed nimi gospodarka. Okazuje się, że tu jest jeszcze duży lęk, iż te wymagania są ogromne. A wcale tak nie jest - dodaje dr Małkowski.

    Oczywiście zlecenie takie pokrywa wszystkie koszty badań, łącznie z użyczeniem sprzętu, odczynnikami i wynagrodzeniem samego naukowca. Kwoty są różne. Od kilku tysięcy złotych przy prostych zleceniach, do kilkuset tysięcy - przy tych skomplikowanych.

    W poszukiwaniach partnerów do współpracy może pomoc „Mapa Potencjału Badawczego UMB”. To projekt realizowany przez Biuro Transferu Technologii, a finansowany w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności+”. W skrócie to specjalny portal, w którym naukowcy mogą tworzyć m.in. swoje profile badawcze. W nich mogą wykazywać w nim swoje doświadczenie zawodowe, realizowane badania, osiągnięcia, czy to jakiego sprzętu używają. Sercem portalu jest wyszukiwarka. To ona po słowach kluczowych jest w stanie wskazać naukowca lub laboratorium, które będzie mogło pomóc osobie szukającej wsparcia.

    - Chcemy, żeby portal pełnił funkcję takiego podwójnego okna. Z jednej strony ma to być ułatwienie dla przedsiębiorców, z drugiej - dla nas samym, żebyśmy się dowiedzieli, czym zajmują się nasi koledzy, jaki sprzęt wykorzystują w pracy, w czym się specjalizują. Nie zawsze trzeba szukać partnerów do badań gdzieś daleko, warto zacząć od tego, czy ktoś nam pomoże na naszej uczelni - zachęca dr Małkowski.

    Więcej informacji o współpracy nauki i biznesu, ale też o „Mapie Potencjału Badawczego UMB” można znaleźć na stronie internetowej Biura Transferu Technologii UMB (www.umb.edu.pl/CTT).

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.