Regulamin Studium Języków Obcych (SJO)
- Przedmiotem nauczania jest język specjalistyczny, dostosowany do potrzeb zawodowych przyszłych absolwentów.
- Studenci mają obowiązek zgłoszenia się na zajęcia w pierwszym tygodniu nauki, zgodnie z harmonogramem grupy, do której zostali przypisani. Przeniesienie studenta do innej grupy może odbyć się za zgodą obu nauczycieli prowadzących zajęcia w grupach, których ta zmiana dotyczy.
- Obowiązkiem studentów, ponoszących współodpowiedzialność za osiągnięcie efektów kształcenia, jest systematyczne zdobywanie wiedzy, przygotowywanie się do zajęć i aktywny w nich udział.
- Studenci mają obowiązek uczęszczać na zajęcia punktualnie. Każde spóźnienie (poniżej 15 minut) powinno być zgłoszone prowadzącemu zajęcia. Trzy spóźnienia są traktowane jako jedna nieobecność.
- Student może opuścić 1-2 zajęcia w ciągu roku akademickiego bez usprawiedliwienia, jednak z obowiązkiem wyrównania zaległości w sposób ustalony przez prowadzącego zajęcia. W przypadku więcej niż 2 nieobecności na zajęciach (usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych) student jest zobowiązany do wyrównania zaległości w sposób określony przez prowadzącego zajęcia.
- Liczba wszystkich nieobecności (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych) nie może przekraczać 30% w ciągu całego roku akademickiego. Przekroczenie powyższego limitu skutkuje nieotrzymaniem zaliczenia przedmiotu w danym roku akademickim.
- Wszystkie udokumentowane zwolnienia powinny być dostarczone nie później niż na pierwszych zajęciach po zakończeniu okresu zwolnienia.
- Wszystkie sprawdziany muszą być zaliczane w grupie, do której student jest przypisany.
- Nieusprawiedliwiona nieobecność na zapowiedzianym sprawdzianie skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej z tego sprawdzianu.
- Niezaliczone sprawdziany muszą być poprawione w ciągu 2 tygodni od momentu ogłoszenia wyników.
- W przypadku usprawiedliwionej nieobecności w czasie przeprowadzania sprawdzianu, ocena niedostateczna nie zostanie wpisana, a sprawdzian ten powinien być zaliczony w przeciągu 2 tygodni od powrotu na zajęcia.
- Student ma obowiązek posiadać podręcznik i/lub materiały do zajęć oraz kompletować materiały uzupełniające dostarczane lub zalecane przez prowadzącego zajęcia, z poszanowaniem praw autorskich.
- W SJO obowiązuje następująca skala ocen:
93-100% - bardzo dobry (5,0)
85-92% - ponad dobry (4,5)
77-84% - dobry (4,0)
69-76% - dość dobry (3,5)
60-68% - dostateczny (3,0)
poniżej 60% - niedostateczny (2,0)
- W zależności od kierunku studiów, rok akademicki kończy się zaliczeniem lub egzaminem.
- Egzaminy końcowe, obejmujące całość materiału ze wszystkich lat lektoratu, odbywają się w sesji egzaminacyjnej, po zakończeniu zajęć i po uzyskaniu zaliczenia. Treść i forma egzaminu końcowego, zgodne z zatwierdzonym sylabusem, są uzależnione od specyfiki danego kierunku.
- Ocena końcowa wpisana do odpowiednich rejestrów uczelni będzie średnią wszystkich ocen uzyskanych przez cały okres trwania lektoratu (50%) i oceny z egzaminu końcowego (50%), pod warunkiem uzyskania z egzaminu oceny co najmniej dostatecznej. Przy ustalaniu średniej ocen stosuje się następującą skalę:
4,75-5,00: bardzo dobry
4,25-4,74: ponad dobry
3,75-4,24: dobry
3,25-3,74: dość dobry
3,00-3,24: dostateczny
2,00-2,99: niedostateczny
- Drugi termin zaliczenia i egzaminy poprawkowe w sesji letniej odbywają się w czerwcu i we wrześniu.
- Student jest informowany o wynikach swoich prac pisemnych oraz ocenie końcowej bezpośrednio przez prowadzącego zajęcia. Student ma prawo wglądu do prac pisemnych w terminie do 2 tygodni od daty sprawdzianu w obecności prowadzącego lektorat.
- Zaliczenie ćwiczeń i wpisy zaliczeniowe student może uzyskać wyłącznie w trakcie trwania roku akademickiego.
- Posiadanie certyfikatu potwierdzającego znajomość j. angielskiego lub oceny z lektoratu otrzymanej na innym kierunku studiów w UMB lub innej uczelni nie zwalnia z uczęszczania na zajęcia przewidziane programem studiów na aktualnym kierunku studiów w UMB. Jedynie ocena z lektoratu uzyskana na tym samym kierunku, nie wcześniej niż 5 lat wstecz, może być przepisana przez kierownika Studium.
- Niesamodzielna praca studenta lub korzystanie z niedozwolonych materiałów w trakcie zaliczenia lub egzaminu będzie skutkować unieważnieniem wszystkich osiągnięć studenta i zostanie zgłoszone władzom Uczelni.
- Podczas zajęć obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń, chyba że stanowią one pomoc dydaktyczną, a prowadzący zajęcia wyrazi zgodę na korzystanie z nich.
- W przypadku przeniesienia zajęć w tryb online, zajęcia odbywają się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Prowadzący ma prawo zażądać włączenia kamer w celu zweryfikowania uczestników sesji. W przypadku niemożności odbycia zajęć przez grupę studentów z przyczyn technicznych (awaria platformy itp.), zajęcia przeprowadzane są asynchronicznie w trybie offline.
- Przed rozpoczęciem zajęć w SJO (Collegium Universum) okrycie wierzchnie należy pozostawiać w szatni studenckiej. Obowiązuje również zmiana obuwia.
- Studenci powinni szanować pracowników SJO, przestrzegać zasad współpracy koleżeńskiej oraz dbać o miejsce, w którym odbywają się zajęcia.
- Studenci są zobowiązani do przestrzegania obowiązujących przepisów BHP, przeciwpożarowych i sanitarno-epidemiologicznych.
- Sprawy nieuregulowane niniejszym regulaminem będą rozpatrywane przez prowadzącego zajęcia oraz komisję SJO na pisemną prośbę studenta.