Troje naukowców z UMB zdobyło granty w konkursie NCN MINIATURA 1

26.10.2017 09:57

Dr hab. Agnieszka Małgorzata Tycińska, dr Bartłomiej Łukaszuk, dr Emilia Szymańska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znaleźli się wśród laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki Miniatura 1.

Dr hab. Agnieszka  Małgorzata Tycińska      zdobyła 50 tys. złotych na badania podstawowe „Prospektywna ocena pacjentów z tako-tsubo i kardiomiopatią neurogenną”. Docent A. Tycińska jest autorem lub współautorem 113 publikacji i doniesień zjazdowych o łącznym IF 60. Wielokrotnie nagradzana przez JM Rektora UMB. Współwykonawca projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog. Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Od 2007r. członek prestiżowego Klubu 30 PTK. Od 2015r. Fellowship European Society of Cardiology (FESC). Aktualnie Prezes-Elekt Sekcji Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Resuscytacji PTK.

Dr n. med. Bartłomiej Łukaszuk z Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego
    z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim zdobył grant naukowy w wysokości 49,5 tys. zł.  na badania pod tytułem: "Rola białka PGC-1α w regulacji błonowej oraz mitochondrialnej ekspresji białkowych transporterów kwasów tłuszczowych w komórkach mięśni szkieletowych". Jego dotychczasowa tematyka badawcza skupia się wokół zagadnień związanych z chorobami metabolicznymi/cywilizacyjnymi, tj. cukrzycy typu 2 i otyłości. Wymiernym efektem zaangażowania w prowadzone badania są 22 prace naukowe opublikowane
    w czasopismach międzynarodowych znajdujących się na liście filadelfijskiej
    o sumarycznym IF = 66.21 i liczbie punktów wg MNiSW = 586. Na uwagę zasługuje liczba cytowań w/w publikacji, która wg. bazy Web of Science wynosi 127, a indeks Hirsha autora to 7 punktów.

Dr n. farm. Emilia Szymańska z Zakładu Farmacji Stosowanej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB pozyskała 50 tys. złotych na projekt „Optymalizacja wielokompartmentowych nośników zidowudyny do podania dopochwowego przy zastosowaniu glutaminianu chitozanu”. Dr E. Szymańska jest autorką i współautorką ponad 50 publikacji i doniesień zjazdowych o łącznym IF 19.265. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w roku 2016 na podstawie rozprawy pt. „Ocena przydatności chitozanu jako substancji pomocniczej do sporządzania postaci leku z klotrimazolem”. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku farmacja z zakresu farmacji przemysłowej (Uniwersytet Jagielloński). Członek Polskiego Towarzystwa Chitynowego oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Konkurs MINIATURA 1 dedykowany jest na pojedyncze działanie naukowe służące realizacji badań podstawowych. Ma na celu finansowanie działania naukowego realizowanego przez osoby, które planują ubiegać się o finansowanie projektów badawczych w konkursach Narodowego Centrum Nauki. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 50 tysięcy złotych.

Pełna lista dofinansowanych projektów NCN w ramach konkursu MINIATURA 1 znajduje się w linku :