mgr Agnieszka Gęgotek zdobyła grant NCN w ramach konkursu PRELUDIUM 13

16.11.2017 08:33
    Autor: Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego

Narodowe Centrum Nauki już po raz trzynasty rozstrzygnęło swoje konkursy OPUS i PRELUDIUM.

Magister Agnieszka Gęgotek, młody pracownik naukowy Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, zdobyła 151.872 PLN na realizację projektu:

„Ocena współdziałania rutyny i kwasu askorbowego w cytoprotekcyjnym działaniu na fibroblasty i keratynocyty poddane ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB”.

Działalność badawcza mgr A. Gęgotek dotyczy głownie oceny wpływu substancji naturalnych na profil proteomiczny komórek skóry ludzkiej poddanych działaniu promieniowania UV i w konsekwencji na zaburzenia równowagi redoks i poziomu mediatorów lipidowych w komórkach. Ponadto analizuje Ona zmiany w wewnątrzkomórkowej sygnalizacji białkowej ze szczególnym uwzględnieniem czynników transkrypcyjnych wpływających na ogólny proteom, jak również profil proteomiczny redoks. Jest autorką 15 prac naukowych opublikowanych w czasopismach międzynarodowych o sumarycznym IF = 43,506, a jej doniesienia zjazdowe 3-krotnie zostały nagrodzone international travel award. Mgr A. Gęgotek uczestniczy w realizacji projektu „Advanced Analytical Chemistry for Life Sciences” prowadzonego przez Z. Chemii Nieorganicznej i Analitycznej w konsorcjum z Hiszpania i Portugalią w ramach programu Erasmus+ oraz projektów finansowanych przez NCN.

Szczegóły na stronie: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2017-11-15-opus13-preludium13