NAWA dofinansowała międzynarodowy projekt badawczy złożony przez UMB

07.07.2022 14:47
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

zespół Zakładu Biotechnologii i Zakładu Syntezy i Technologii Środków Leczniczych

Dział Współpracy Międzynarodowej informuje, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał dofinansowanie na projekt pn. „Przeciwciała monoklonalne w skojarzeniu z analogami tiazolidynonu jako nowoczesna strategia przeciwnowotworowa” w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn. „Partnerstwa Strategiczne”. Projekt ma charakter międzynarodowy i będzie realizowany we współpracy z wieloletnim ukraińskim partnerem naszej uczelni, tj. Danylo Halytsky Lviv National Medical University (LNUM).

Projekt uzyskał pełną wnioskowaną kwotę dofinansowania tj. 1 797 973,59 PLN i będzie realizowany w okresie od 01.07.2022 r. do 30.06.2024 r.

Ze strony naszej uczelni, w badania naukowe i inne aktywności związane z projektem zaangażowani będą pracownicy dwóch jednostek UMB – Zakładu Biotechnologii (kierownik – prof. dr hab. Anna Bielawska) oraz Zakładu Syntezy i Technologii Środków Leczniczych (kierownik prof. dr hab. Krzysztof Bielawski). Za zarządzanie i administrowanie projektem będzie odpowiedzialny Dział Współpracy Międzynarodowej. Jednostką merytoryczną odpowiedzialną za realizację zadań wynikających z projektu ze strony Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego będzie Katedra Chemii Farmaceutycznej, Organicznej i Bioorganicznej (kierownik – prof. Roman Lesyk).

Wniosek projektowy był przygotowywany w ramach ścisłej współpracy pomiędzy trzema ww. jednostkami UMB. Kierownikiem projektu będzie prof. dr hab. Anna Bielawska, która nadzorowała proces przygotowywania aplikacji. W imieniu uczelni wniosek został złożony przez Dział Współpracy Międzynarodowej.

Celem projektu jest synteza nowych analogów tiazolidynonu oraz ocena molekularnego mechanizmu ich działania przeciwnowotworowego w skojarzeniu z przeciwciałami monoklonalnymi. Synteza nowych analogów tiazolidynonu oraz ocena ich właściwości fizykochemicznych zostanie przeprowadzona na LNUM. Dodatkowo, na LNUM ocenione zostanie skojarzone działanie nowych pochodnych tiazolidynonu i przeciwciał monoklonalnych w modelu in vivo. Badania nad molekularnym mechanizmem skojarzonego działania związków na hodowlach komórkowych zostaną dokonane na UMB i będą obejmować następujące aspekty: ocenę cytotoksyczności, wpływu badanych związków na proces biosyntezy DNA, indukcję apoptozy i/lub autofagii, ekspresję białek zaangażowanych w przekaźnictwo sygnałowe w komórkach nowotworowych.

Do zalet wynikających ze współpracy z partnerem zagranicznym należy zaliczyć wzrost kompetencji zespołu poprzez wdrożenie nowych technik badawczych, promocja uczelni na arenie międzynarodowej oraz poszerzenie wachlarza badań, a w rezultacie opublikowanie prac w wysoko impaktowanych czasopismach naukowych. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje współpracę zespołów z dziedziny chemii organicznej i medycznej, biotechnologii i biologii molekularnej. Po zakończeniu projektu podjęte zostaną próby komercjalizacji wyników badań poprzez uzyskanie patentów i nawiązanie współpracy z firmami farmaceutycznymi.

Projekt pozwoli przede wszystkim na zakup niezbędnych odczynników i drobnego sprzętu laboratoryjnego, pokrycie kosztów mobilności w formie wizyt roboczych,  sympozjów badawczych i wyjazdów na konferencje międzynarodowe, kosztów opłat APC i innych kosztów niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu.

NAWA

Projekt dofinansowany w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn.. „Partnerstwa Strategiczne”.

Dział Współpracy Międzynarodowej.

kobieta naukowiec w laboratorium