Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem rozstrzygnęła VIII edycję konkursu grantowego ONKOgranty. Wśród sześciu zwycięskich projektów, dwa należą do naukowczyń i naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W kategorii Organizacja opieki onkologicznej w Polsce - ONKOgrant przyznano projektowi pt.: „A WIĘC SPIEKŁEŚ SIĘ NA RAKA – kampania informacyjna promująca organizację opieki onkologicznej u pacjentów z nowotworami skóry”, a w kategorii Zastosowanie AI w onkologii - ONKOgrant otrzymał projekt: „OnkoFarmaceuta - Pacjent pyta, AI odpowiada… – wybrane aspekty farmaceutyczne i bromatologiczne terapii onkologicznych”.
A WIĘC SPIEKŁEŚ SIĘ NA RAKA...

Projekt zakłada stworzenie kampanii informacyjnej, promującej organizację opieki onkologicznej u pacjentów z nowotworami skóry w celu zwiększenie świadomości na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia raka skóry.
Przedstawiona zostanie ścieżka diagnostyczna oraz dane kontaktowe instytucji, w których można dokonać diagnozy i rozpocząć leczenie. Projekt ma również aspekt edukacyjny. Chodzi o uświadamianie społeczeństwa na temat czynników ryzyka, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce, brak stosowania filtrów UV oraz znaczenie regularnych badań dermatologicznych.
W Polsce rocznie odnotowuje się od 40 do 50 tysięcy nowych zachorowań na raka skóry. Wczesne wykrycie nowotworów skóry znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, jednak wiele osób nie jest świadomych zagrożeń ani objawów związanych z tym rodzajem nowotworu. Kampania informacyjna A WIĘC SPIEKŁEŚ SIĘ NA RAKA... chce przełamać barierę informacyjną oraz ułatwić dostęp do specjalistycznej diagnostyki i opieki onkologicznej.
OnkoFarmaceuta - Pacjent pyta, AI odpowiada…
OnkoFarmaceuta - Pacjent pyta, AI odpowiada… - wybrane aspekty farmaceutyczne i bromatologiczne terapii onkologicznych| to z kolei projekt realizowany przez dr hab. n. farm. Annę Puścion-Jakubik i prof. dr hab. Katarzynę Sochę z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego z OML.
Opracowane zostaną materiały edukacyjne dla pacjentów onkologicznych, opiekunów oraz specjalistów z dziedziny farmacji. Celem projektu jest ułatwienie dostępu do rzetelnych informacji na temat interakcji lekowych oraz zapewnienie odpowiedniego żywienia w trakcie terapii onkologicznej. Projekt zakłada także wsparcie pacjentów w umiejętnym poszukiwaniu wiarygodnych źródeł wiedzy oraz – z drugiej strony - w unikaniu sugerowania się niepotwierdzonymi informacjami dostępnymi w Internecie.
Chodzi o poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych poprzez zwiększenie świadomości na temat terapii onkologicznych oraz aspektów bromatologicznych. Innowacyjne wykorzystanie AI umożliwi pacjentom uzyskanie szybkich odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia oraz żywienia w trakcie choroby nowotworowej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że około 1/3 śmiertelnych nowotworów może być związana z nieprawidłowym stylem życia, w tym z nadwagą, niskim spożyciem warzyw i owoców, nadużywaniem alkoholu oraz ekspozycją na wyroby tytoniowe.
Serdecznie gratulujemy wszystkim członkom zespołów badawczych i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Administracyjną obsługą projektów zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji UMB.
