Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. „Pokaż dziadkom” w ZUS.
 • Ostatnia zmiana 25.04.2017 przez Medyk Białostocki

  „Pokaż dziadkom” w ZUS

  „Pokaż dziadkom” to film przygotowany przez studentów UMB, we współpracy z kolegami z UwB. W ten sposób chcą oni informować osoby starsze na temat udarów. Do ich akcji przyłączył się ZUS

  20 mln

  osób może obejrzeć film

  studentów UMB

  - Pomysł na film zrodził się na zajęciach z neurologii, kiedy dowiedziałam się, że istnieje lek mogący pomóc w tej chorobie. Tylko trzeba go podać w ciągu 4,5h od zaobserwowania objawów – mówi studentka Paulina Werel. Film powstał w ramach inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii. W filmie wystąpili pacjenci, którzy doświadczyli udaru mózgu i opowiedzieli swoje historie.

  Studenci o swoim projekcie opowiadali na łamach wielu mediów. W końcu tematem zainteresował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chce on wyświetlać studencką produkcję we wszystkich swoich oddziałach. Odwiedza je rocznie ok. 20 mln osób.

  Choć jest lek, który może przeciwdziałać powstaniu udaru, to trzeba go podać bardzo szybko od momentu pojawienia się objawów choroby. Te to: osłabienie, drętwienie, zaburzenia czucia w kończynach, zaburzenia mowy, wykrzywienie twarzy, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia czy utrata przytomności. Wiele osób starszych takie dolegliwości traktuje jako objawy innych schorzeń które mają i czekają aż same one miną.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.