Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 60-lat szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.
  • Ostatnia zmiana 06.12.2013 przez Medyk Białostocki

60-lat szpitala wojewódzkiego w Białymstoku

Zacny jubileusz 60-lecia utworzenia obchodził Szpital Wojewódzki Specjalistyczny im. Śniadeckiego w Białymstoku. Przy tej okazji uroczyście otworzono Zakład Pielęgnacyjno–Opiekuńczy.

To bardzo ważna placówka w naszym mieście. Okazuje się bowiem, że w stolicy regionu brakuje miejsca dla osób przewlekle chorych. Co prawda szpitalowi przed rokiem udało się stworzyć oddział na ok. 40 łóżek, jednak to było dużo za mało.

- Zapotrzebowanie na takie miejsce w Białymstoku jest ogromne. Pacjenci czekają nawet osiem miesięcy - mówi Urszula Łapińska, szefowa szpitala wojewódzkiego.

W nowym obiekcie znajdą się łóżka dla 74 osób (w kolejce czeka ponad 210). Za remont budynku zapłacił zarząd województwa (ok.4-5 mln zł), wyposażenie to dary od Stowarzyszenia "Rubież". Dosłownie wszystko: od drobnego sprzętu takiego jak chodziki, szafki czy pościel, po te bardzo ważne jak specjalne łóżka i materace. Sprzęt pochodzi z Niemiec, od tamtejszych organizacji charytatywnych z którymi współpracuje „Rubież”. Są to urządzenia używane, ale w świetnym stanie i standardzie przewyższającym wiele sprzętów obecnie znajdujących się w białostockich szpitalach.

W nowym obiekcie przy ul. Wołodyjowskiego (dawna chirurgia dziecięca) pierwsi pacjenci pojawią się już we wtorek. Będzie to wielka akcja logistyczna przewiezienia pacjentów z dawnego oddziału do nowego. Cztery karetki bezpłatnie użyczy pogotowie ratunkowe, pomogą też rodziny chorych. W środę mają być już przyjmowani kolejni pacjenci.

- Mamy też zapewnienie Narodowego Funduszu Zdrowia, że zakontraktuje nam te dodatkowe miejsca i mam nadzieję, że kiedyś stawki za pacjentów w takich zakładach wzrosną. Społeczeństwo się starzeje i coraz więcej osób potrzebuje takiej specjalistycznej i długofalowej opieki. Zresztą muszę pochwalić personel, który z tymi schorowanymi ludźmi czyni cuda – dodała dyrektor Łapińska.
    Oficjalna część uroczystości 60-lecia odbyła się w Operze Podlaskiej. Były przemówienia i ordery dla najbardziej zasłużonych, a także wspominki, jak to było z powołaniem do życia szpitala.

Łyżką dziegciu w całym święcie jest dług szpitala – ok. 100 mln zł. Choć od prawie dwóch lata szpital się już nie zadłuża, to jednak o spłacie zobowiązań nie ma mowy.

bdc