Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Budowa centrum symulacji na finiszu .
 • Ostatnia zmiana 31.05.2017 przez Medyk Białostocki

  Budowa centrum symulacji na finiszu

  Do końca czerwca będzie gotowy budynek Centrum Symulacji Medycznych UMB. Kolejne miesiące zajmie wyposażanie budynku w niezbędną aparaturę i sprzęt.

  Budynek znajduje się w pobliżu ulic Szpitalnej i Żelaznej, między szpitalem dziecięcym, Centrum Medycyny Doświadczalnej a gmachem Wydziału Nauk o Zdrowiu. Technicznie to prosta konstrukcja, z parterem i piętrem. Budynek przypomina prostopadłościan, z ciemnoszarą elewacją, podobną do tej na WNoZ (jednak bez pomarańczowych akcentów). W sumie to 1,1 tys. mkw. powierzchni. Wewnątrz na pewno wrażenie robi przeszklona klatka schodowa, w której prócz schodów znalazły się też miejsca do siedzenia. Sam budynek został podzielony na część dydaktyczną i administracyjną. W tej pierwszej znajduje się kilkanaście różnych pomieszczeń, w których znajdą się sale symulacyjne urządzone na wzór tych szpitalnych. Będzie tu więc m. in.: blok operacyjny, symulator karetki, SOR, sala porodowa, ale też pracownia stomatologiczna z 12 stanowiskami. W każdej usytuowany będzie pokój kontrolny oddzielony od studentów lustrami weneckimi. W budynku znajdzie się też szpitalna winda, która będzie przystosowana do transportu łóżek. Przed budynkiem stanie wrak samochodu, tak by można było także ćwiczyć zdarzenia symulujące wypadek komunikacyjny.

  Jednak najważniejsze w całej inwestycji będą wszelkie symulatory pacjentów, roboty i aparatura pomiarowa. Każda z sal wyposażona będzie w sprzęt audio-wideo, by zajęcia można było rejestrować, a później ocenić podejmowane działania.

  Jednak nie tylko przy użyciu aparatury będą się tu szkolić studenci i lekarze. W centrum na etacie pracować będzie grupa aktorów, którzy w zależności od potrzeb będą się wcielać w role pacjenta, członka rodziny chorego, albo też stworzą każdą inną przydatną kreację. Wszystko po to, aby już na etapie szkoleń można było nauczyć się technik kontaktu z chorym.

  Obiekt będzie gotowy do końca czerwca tego roku. Koszt budowy to prawie 8 milionów zł (ze środków UMB). Jednak samo wyposażenie będzie kosztować przeszło 21 mln zł. Zakup ten (wraz ze szkoleniami personelu zajmującego się obsługą sprzętu, ale też prowadzącą zajęcia) finansowany będzie w ramach projektu: „Wdrożenie programu rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych”. Projekt realizowany jest w okresie od 1 marca 2016 do 31 grudnia 2021 r.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.