Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Generacja przyszłości .
 • Ostatnia zmiana 26.09.2014 przez Medyk Białostocki

  Generacja przyszłości

  Projekt badawczy Łukasza Szczerbińskiego (IV lekarski) został wyróżniony w konkursie ministerstwa nauki „Generacja przyszłości”. Tym samym ministerstwo sfinansuje badania.

  Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska:

  - Nasi studenci są chwaleni i doceniani w świecie ze względu na poziom i stosunek do studiowania

  Projekt będzie realizowany w Centrum Badań Klinicznych UMB pod kierunkiem prof. Adama Krętowskiego. Głównym celem badania jest poznanie czynników genetycznych oraz mechanizmów komórkowych odpowiedzialnych za efekty terapeutyczne regularnej aktywności fizycznej o określonej częstotliwości i wydatku energetycznym w zapobieganiu cukrzycy typu drugiego.

  „Generacja Przyszłości” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, a także innowatorów szukających nowych skutecznych rozwiązań w medycynie i naukach przyrodniczych. Była to już druga jego edycja. W sumie na studenckie projekty rozdysponowano prawie 5 mln zł.

  - Nasi studenci są chwaleni i doceniani w świecie ze względu na poziom i stosunek do studiowania. Są znani z bardzo dobrego przygotowania - podkreśla minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. - Od lat wygrywają światowe konkursy dla młodych konstruktorów czy programistów. Zbierają najlepsze oceny od globalnych pracodawców, którzy ze względu na ich potencjał decydują się na inwestycje w Polsce. To pokolenie, w które inwestujemy jak w najlepszą dla Polski lokatę na przyszłość.

  Studenci uczestniczący w konkursie otrzymają wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe - do 400 tys. zł. Dotację będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.

  Spośród 62 wniosków złożonych o dofinansowanie, wybrano 26 (w tym tylko dwa projekty medyczne). Spośród białostockich uczelni wsparcie otrzymały jeszcze dwa projekty Politechniki Białostockiej: znany wszystkim projekt łazika marsjańskiego oraz projekt samolotu udźwigowego.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.