Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Konieczna rozbudowa onkologii na uczelniach medycznych.
 • Ostatnia zmiana 31.03.2014 przez Medyk Białostocki

  Konieczna rozbudowa onkologii na uczelniach medycznych

  Wzrasta liczba chorych na nowotwory złośliwe w Polsce, dlatego niezbędna jest rozbudowa potencjału polskiej onkologii na uczelniach medycznych - uznali podczas styczniowego spotkania w Katowicach przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

  W przyjętym stanowisku rektorzy zwrócili uwagę, że aż 10 spośród 12 polskich uczelni medycznych nie ma własnej pełnoprofilowej bazy do leczenia

  Aż 10 spośród 12 polskich uczelni medycznych nie ma własnej pełnoprofilowej bazy do leczenia onkologicznego

  onkologicznego, co nie pozwala na prowadzenie prawidłowego kształcenia studentów i kadr medycznych oraz na postępy w badaniach naukowych w onkologii.

  „Niezbędna jest rozbudowa potencjału polskiej onkologii w uczelniach medycznych celem poprawy kształcenia onkologicznego i zwiększenia dostępności do świadczeń onkologicznych” - głosi stanowisko Konferencji Rektorów.

  - Postanowiliśmy wystąpić z uchwałą do ministra zdrowia o utworzenie tego typu ośrodków we wszystkich uczelniach medycznych, bowiem nie wyobrażamy sobie kształcenia studentów medycyny bez przygotowania do pracy z chorym onkologicznym i tej tzw. czujności lekarskiej, której efektem jest wczesne wychwytywanie procesów nowotworowych - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący Konferencji Rektorów prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  - Zaledwie dwie spośród polskich uczelni medycznych mają obecnie w swojej strukturze pełnoprofilową katedrę onkologii. We wszystkich pozostałych uczelniach medycznych studenci onkologii uczą się w sposób rozproszony, na obcej bazie. To jedyna ważna dziedzina medycyny w Polsce, która jest tak traktowana. Tymczasem za kilkanaście lat nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polsce wyprzedzając choroby sercowo - naczyniowe - dodał przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem.

  Zaznaczył, że wyniki leczenia onkologicznego w Polsce, jeśli chodzi o 5-letnie przeżycie pacjentów, odbiegają od średniej w Unii Europejskiej. Za jedną z przyczyn tego stanu rzeczy uznał właśnie błędy w organizacji opieki nad chorymi na nowotwory w Polsce.

  Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński uchylił się od bezpośredniej odpowiedzi na postulaty Konferencji Rektorów. - Myślę, że to kwestia do dyskusji. Nie mogę odpowiedzieć dziś, ale na pewno to bardzo dobry i pożądany kierunek, żeby również w uniwersytetach medycznych stawiać na kompleksowość leczenia - powiedział.

  bdc, pap (www.naukawpolsce.pap.pl)

   

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.