Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Medale za zasługi dla transplantologii.
  • Ostatnia zmiana 04.03.2014 przez Medyk Białostocki

    Medale za zasługi dla transplantologii

    Dr hab. Wojciech Łebkowski z Kliniki Neurochirurgii UMB i dr Marek Skiba z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Blokiem Operacyjnym- koordynatorzy ds. transplantologii w województwie podlaskim zostali odznaczeni przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zasługi dla transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej

    Dr hab. Wojciech Łebkowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a dr Marek Skiba Srebrnym Krzyżem Zasługi.

    - Osiągnięcia polskiej transplantologii są źródłem nadziei dla chorych i zachęcają do poszukiwania nowatorskich rozwiązań - podkreślał prezydent Bronisław Komorowski, który 27 lutego odznaczył 29 lekarzy zasłużonych dla transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej. Najwyższe odznaczenie – Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Jerzy Jabłecki (współautor polskiego programu przeszczepów ręki, w 2006 r. jego zespół dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu ręki, a w 2010 również pierwszego w Polsce zabiegu transplantacji obu rąk) oraz Adam Maciejewski (kierowany przez niego zespół lekarzy z Gliwic dokonał pierwszego na świecie przeszczepu twarzy, który ratował życie pacjenta).

    Prezydent Komorowski dodał, że polska transplantologia ma co raz bardziej bogaty rejestr osiągnięć. A do ich osiągnięcia było pokonanie nie tylko barier organizacyjnych czy finansowych, ale przede wszystkim mentalnych.

    - Mamy także w pamięci wydarzenia, które obciążały, czy niszczyły tę wątłą tkankę, jeśli chodzi o akceptację dla przeszczepów - podkreślił prezydent.

    Chodzi tu o wydarzenia z 2007 r. kiedy to zatrzymano ordynatora kardiochirurgii w stołecznym szpitalu, zarzucając mu m.in. zabójstwo. Choć z czasem śledczy wycofali się z zarzutów, w transplantologii nastąpił gwałtowny zastój. Wiele złego zrobił też białostocki lekarz, który na łamach „Gazety Polskiej” zarzucił miejscowym anestezjologom, że uśmiercali pacjentów, aby handlować ich organami.

    Musiało minąć wiele lat, żeby liczba transplantacji wróciła do poziomu sprzed tych wydarzeń.

    (zdjęcie pochodzi z serwisu prezydent.pl)

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.