Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 10 lat temu AMB została UMB.
  • Ostatnia zmiana 25.06.2018 przez Medyk Białostocki

10 lat temu AMB została UMB

19 maja 2008 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni, podczas którego oficjalnie ta zmieniła swoją nazwę z Akademii Medycznej w Białymstoku na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Stosowną tablicę na Pałacu Branickich odsłonił ówczesny rektor prof. Jan Górski.

Zmianę wymusiły wprowadzone trzy lata wcześniej regulacje prawne, znacznie obniżające rangę uczelni o statusie akademii. Te miałby być typowymi szkołami zawodowymi. Uniwersytety zaś miały odpowiadać za najwyższy poziom kształcenia.

Decyzją Sejmu RP dnia 22 marca 2008 roku weszła w życie ustawa o przemianowaniu Akademii Medycznej w Białymstoku na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 27 marca 2008 r. podpisał ją prezydent RP Lech Kaczyński i formalnie już od tego momentu nasza Uczelnia stała się Uniwersytetem. 19 maja odbyła się symboliczna uroczystość zmiany statutu Uczelni, a także pożegnania starego sztandaru i wyświęcenia nowego.

bdc