Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 28. Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Akademickich w UMB .
  • Ostatnia zmiana 15.09.2021 przez Medyk Białostocki

    28. Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Akademickich w UMB

    30 dziennikarzy gazet akademickich i portali z wiodących polskich uczelni rozmawiało na UMB o kondycji prasy uczelnianej.


    Konferencja rozpoczęła się oficjalnie od powitania rektora UMB prof. Adama Krętowskiego i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Uczestnicy wysłuchali 9 referatów/warsztatów poświęconych m.in.: roli gazet akademickich i portali na czołowych uczelniach w USA, kondycji mediów, design thinking w popularyzacji badań, nowym trendom w grafice i fotografii naukowej. Ponadto zaproszeni eksperci omówili jaki wpływ mają fake newsy na dyskredytowanie opinii naukowców w dobie pandemii, opowiedzieli jak promować młode talenty na uczelniach i przedstawili ciekawe odkrycia dotyczące „apteki z lasu” czyli leczniczych właściwości grzybów. 

    Celem konferencji, która uzyskała patronat Ministra Edukacji i Nauki było także pokazanie  środowisku akademickiemu z całej Polski potencjału Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, akademickości miasta oraz walorów przyrodnicznych Podlasia. Oprócz pobytu na Alma Mater i w Białymstoku, uczestnicy konferencji zwiedzili Supraśl, Narwiański Park Narodowy i Tykocin. Z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku organizatorem spotkania była redakcja „Medyka Białostockiego”.

    Aleksander Anikowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako prelegent podzielił się z uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami z wizyt na wiodących amerykańskich uczelniach. Zaprezentował także ich wydawnictwa. O nauce piszą tam profesjonalni redaktorzy, ale bez tytułów naukowych, aby język w artykułach był zrozumiały i pozbawiony branżowych naleciałości. Amerykańskie uczelnie ogromną wagę przywiązują do stron internetowych, które są rozbudowanymi portalami i stanowią główną platformę do komunikacji ze światem zewnętrznym.

    Medioznawca, dr Krzysztof Kurianiuk mówiąc o tym dokąd zmierzają media stwierdził, że przyszłością popularyzowania nauki na uczelniach będą coraz bardziej modne podcasty.

    Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, Anna Daszuta-Zaleska uczyła podczas warsztatów jak stosować design thinking w popularyzowaniu nauki i opowiedziała o pionierach tej metody. Badaczka internetu, dziennikarka Anna Mierzyńska pokazała jakie metody służą dezinformacji w sieci, jak kreuje się fake newsy i jaki jest ich wpływ na postrzeganie faktów przez ogół społeczeństwa.

    Uczestnicy konferencji zapoznali się także z nowymi trendami w grafice wydawniczej, które zaprezentował Bogdan Suprun, edytor graficzny w regionalnej prasie z Politechniki Białostockiej. Dr Ewa Zapora, z Instytut Nauk Leśnych Polit. Białostockiej, opowiedziała w Supraślu o swoich badaniach, które realizuje wspólnie z UMB i UJ „Bank ekstraktów z grzybów - apteka z lasu”. Podkreśliła unikatowość badań nad korzeniowcem sosnowym, który przez leśników uważany jest za szkodnika, a przez naukowców z Białegostoku oceniany jako w przyszłości potencjalny lek wspierający leczenie nowotworów jelita grubego.

    „Konkursy dla młodych talentów ze środowiska akademickiego jako forma popularyzacji nauki  oraz przykład współpracy z biznesem” – to z kolei tytuł referatu  Adama Walickiego, Prezesa Fundacji Technotalenty. Uświadamiał on uczestnikom konferencji jak ważne jest promowanie talentów z uczelni, inwestowanie w ich potencjał i pokazywanie nowatorskich dokonań przedsiębiorcom. Owocuje to zatrzymaniem młodych ludzi w Polsce, a uczelniom pozwala na zacieśnianie współpracy z biznesem.   

    Wojciech Wojtkielewicz, profesjonalny fotograf związany z prasą podczas warsztatów „Wyzwania w fotografii prasowej - jak atrakcyjnie pokazać naukę” – zaprezentował uczestnikom szkolenia praktyczne aspekty kadrowania, głębi ostrości i prawidłowego przygotowania konferencji prasowej. Na koniec warsztatów, prof. dr hab. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii, z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB, zaprezentowała referat: „Covid-19 oczami Doktora - naukowiec na froncie medialnej walki o fakty”. W swoim wystąpieniu prof.
    J. Zajkowska przytoczyła różne nieprawdziwe informacje na temat COVID-19 rozpowszechniane w internecie, zapoznała uczestników konferencji ze najnowszymi metodami leczenia zakażonych pacjentów i obaliła mity dotyczące szczepień.

    Oprócz części szkoleniowej, uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali zwiedzili Supraśl, Tykocin i Narwiański Park Narodowy. Z powodu wprowadzenia przez rząd stanu wyjątkowego nie udało się odwiedzić Białowieży i zapoznać z Instytutem Biologii Ssaków PAN.          

       

    Ogólnopolska Konferencja Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali odbędzie się w dniach 2-5.09.2021r na UMB. Jest dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 34250 zł.

     

    Społeczna Odpowiedzialność Nauki ma stanowić istotną ofertę dla szerokiego forum społecznego. Ma pomagać w identyfikowaniu szans i możliwości, wspomagać dialog i angażować szerokie grupy interesariuszy, zwiększać wydajność i efektywność prowadzonych działań w zakresie nauki i badań realizując Trzecią Misję Uczelni. Programy SON oprócz popularyzacji i upowszechniania nauki i badań mają także na celu integrację społeczności lokalnej z ośrodkami akademickimi.

     

    Linki do poszczególnych referatów zaprezentowanych podczas konferencji znajdują się poniżej:

     

    https://www.youtube.com/playlist?list=PLGVo3vzctiDV4IfqTpquagSQ68ghTNBUP

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.