Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 69. Gaudeamus na UMB .
  • Ostatnia zmiana 04.11.2019 przez Medyk Białostocki

69. Gaudeamus na UMB

5300 studentów, w tym 1300 na pierwszym roku i blisko 800 pracowników naukowych - to najważniejsze liczby rozpoczętego nowego roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Oficjalna inauguracja odbyła się 4 października.

Miejscem uroczystość tradycyjnie była Aula Magna Pałacu Branickich. Swoją obecnością uświetnili ją minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska (absolwent AMB) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Ponadto obecni byli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego czy świata biznesu, kultury i sportu.

Sprawozdanie z działalności uczelni, ale też o planach na przyszłość w swoim wystąpieniu powiedział rektor prof. Adam Krętowski. Jak stwierdził, nasza uczelnia znajduje się w ścisłym gronie 20 najlepszych polskich szkół wyższych, które rozpatruje się jako kandydatów do statusu uczelni badawczej.

Listy gratulacyjne do społeczności akademickiej UMB z okazji inauguracji przysłali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W trakcie uroczystości, na wniosek ministra zdrowia, za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej złotym medalem za długoletnią służbę odznaczone zostały prof. dr hab. Maria Borawska oraz prof. dr hab. Krystyna Midura-Nowaczek. Prof. Borawska odznaczona została także Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” i Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości”.

Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny prof. Ireny Sarosiek z Texas Tech University Health Science Center w El Paso w USA. Referat zatytułowany był „Rola kobiet w amerykańskim środowisku naukowym”. Prof. Sarosiek jest absolwentką AMB z 1979 r. i może się pochwalić prestiżowym statusem Profesury Tenure. Jest jedną z niewielu kobiet na swojej uczelni, która osiągnęła taki wynik.

W przyszłym roku UMB obchodzić będzie jubileusz 70-lecia. Z tej okazji przez cały rok akademicki odbywać się będą okolicznościowe imprezy, zawody sportowe i akcje prozdrowotne.

bdc